Jaká je správná výška sedla na rotopedu a cyklotrenažéru
Pokud si pořizujete rotoped nebo cyklotrenažér a jste vyšší postavy, měli byste si položit otázku, jestli je pro vás vybraný model vhodný. I přes lichotivé popisky výrobců, že trenažér vyhovuje téměř každé postavě, to není vždy v reálu pravda. A ačkoli lze trenažér ve 14denní lhůtě vrátit, je lepší se této nepříjemnosti vyhnout.
Důvodem může být i to, že každý má trochu jinou délku nohou vůči celkové výšce postavy, a ne všichni lidé s výškou např. 190 cm mají stejnou délku nohou. Rozdíly mohou být poměrně velké.
Druhou odlišností může být, jak hodně chcete mít pokrčenou/nataženou nohu při šlapání na trenažéru.
Celková ergonomie rámu
Při výběru trenažéru je třeba sledovat základní ergonomii rámu, která může být, hlavně u některých levnějších výrobků, velmi nepřirozená. U těchto trenažérů není většinou možné nastavit optimální posed, stejně tak rozsahy nastavení sedla a řidítek.
Čím vyšší nastavitelnost trenažér umožńuje, tím lépe jej přizpůsobíte vašim požadavkům. Rozhodně bychom tak volili trenažér s nastavitelným sedadlem a řídítky.
Jste vyšší postavy a nevíte, zda vám stroj bude vyhovovat?
Pokud jste postavy přes 180 cm, nebo na hranici výrobcem uvedené výšky, a chcete mít jistotu, že na vás trenažér bude vyhovovat, zaměřte se u konkrétního modelu na možný rozsah nastavení vzdálenosti sedlo-pedál. Jedná se o vzdálenost od horní hrany sedla k ose pedálu s klikou, a to v linii se sedlovou trubkou.
Tomuto údaji by měla odpovídat vaše tzv. „délka vnitřní nohy“. Doporučujeme tedy přeměřit si vnitřní délku nohy a porovnat ji s uvedeným rozsahem nastavení cyklotrenažéru.
Jak „délku vnitřní nohy“ zjistíte?
Při výběru rotopedu/cyklotrenažéru se délka vnitřní nohy měří následovně:
- postavíte se naboso zády ke zdi
- vložíte si do slabin, co nejvýše to jde, knihu nebo jiný předmět široký cca 5 cm
- změříte délku od horní hrany knihy kolmo k zemi
- změřená délka udává délku vaší vnitřní nohy
Tzn. že možnost nastavení vzdálenosti mezi pedálem a sedadlem by měla být alespoň v této délce. Pokud však pořizujete trenažér online a nemáte možnost si ho vyzkoušet, doporučujeme k délce vnitřní nohy přičíst ještě 5 % z této délky. Jedině tak získáte jistotu, že nebudete mít s nastavením výšky sedla sebemenší problém.
Jak tedy nastavit správnou výšku sedla?
Správně nastavená výška sedadla je jedním z nejdůležitějších aspektů k pohodlnému a efektivnímu tréninku.
Pokud se na sedlo posadíte a dáte nohu na pedál s tím, že chodidlo zůstane vodorovně se zemí, měla by být noha téměř propnutá – pouze v koleni byste měli dosáhnout mírného pokrčení. Noha nikdy není natažená úplně. V takovém případě by docházelo k zamykání kolenního kloubu a možným zraněním.
Optimální vzdálenosti byste měli tedy dosáhnout, pokud vzdálenost od horní hrany sedla k pedálu nastavíte právě na délku vnitřní nohy, kterou následně vynásobíte číslem 0,883. Aby vaše jízda na cyklotrenažéru byla účinná, a zároveň pohodlná, je potřeba mít kolena rovně v přirozené poloze.
Je dobré si uvědomit, že do nastavení délky vstupují i další faktory, jako je např. velikost podrážky bot. Dále může výšku ovlivnit i sedlo, které může být příliš měkké – v tomto případě se může váš posed snížit až o několik centimetrů.
Pokud budete mít nohu úplně propnutou nebo nedosáhnete na pedál, sedlo je přiliš vysoko. Pokud ji máte přiliš pokrčenou, sedlo je nízko.
Široký sortiment námi nabízených modelů nejdete na našem eshopu v sekcích Cyklotrenažéry a Rotopedy.
Pokud by jste s výběrem vhodného modelu potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše techniky, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9:00 do 18:00 hodin na naši zákaznické lince na čísle 602 119 550. Případně navštivte některou z našich prodejen, kde vedle sebe stojí desítky strojů.
Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho trenažéru a věříme, že vám pomůže upevnit vaše zdraví a dosáhnout vašich cílů.