Kettbell už se dávno neřadí mezi novinky ve cvičení, posledních pár let patří k běžným cvičebním pomůckám, které nechybí v žádném fitku, nebo domácí posilovně. Zejména v domácích podmínkách může sloužit jako ideální nástroj k vypracování a posílení celého těla. Za pár korun totiž máte posilovací nástroj, který je při použití správných technik velice prospěšný a efektivní pro zpevnění a posilnění vašeho těla.
Kettbell pochází původně z carského Ruska z počátk u 18. století. V některých kulturách se podobné náčiní objevuje ještě dříve. Původně byly KTB vyrobeny z kanonových koulí, ke kterým bylo přidělané ucho nebo z kamenných bloků opět s uchem.
Jak vybrat ideální kettlebell
Kettbell nebo tzv. KTB je vhodné začít vybírat dle požadované hmotnosti. Dříve se vyráběly pouze v čtyřech předem daných hodnotách. V současnosti se po medializaci vyrábí ve váhových kategoriích od 1 do 72 kilogramů a to nejčastěji skokově po 4 kilogramech. Důležitým aspektem je také materiál. Dnes se kettlebelly vyrábějí z různých materiálů, ať jde o zatížené plasty nebo nejrůznější kovy. Plastové kettbelly mají nižší pořizovací cenu společně s nižšími funkčními vlastnostmi. Kovové jsou dražší, zato disponují lepšími vlastnostmi a jsou standardní výbavou posiloven. Vyrábějí se výhradně zakulacené, jelikož tvar koule je daleko příjemnější při položení na předloktí nebo nadloktí.
Na trhu jsou nabízeny v mnoha vahách, kdy se cena těch nejlehčích pohybuje zhruba od 50 korun.
V neposlední řadě je stěžejní také výběr vhodného madla, které by mělo být souměrné a nijak deformované. Za ideální volbu materiálu se považuje celokovové nebo celolitinové. Madlo by zkrátka mělo při úchytu dobře držet a nemělo klouzat ani za předpokladu, že budete mít ruce zpocené.
Čemu se vyvarovat
Vyvarujte se kettbellům s tlustými madly, jelikož se velice špatně drží, což může mít vliv na celkovou kvalitu tréninku. Ne všechno zlato třpytívá se, ne každý lesklý kettbell se dobře drží. Dbejte na správnou povrchovou úpravu, lesklost nemusí být vůbec garantem tohoto stavu. Struktura by měla být zejména jemná a protiskluzová.
Základní cviky
KTB jsou univerzální pro pohyb, jelikož jimi lze nahradit jednoruční činky, ale zároveň s nimi můžeme švihat nebo je zvedat jako velké osy. KTB můžeme cvičit celou řadů cviků:
- dřepy
- švihy
- mrtvé tahy
- kliky
- posilování bicepsů
- také kardio trénink
Lze s ním provádět téměř všechny cviky, při kterých potřebujeme závaží. Pomocí této pomůcky můžeme výrazně zesílit a vypracovat kvalitní svalovou hmotu, ale zároveň ji můžeme použít pro efektivní hubnutí.
Nespornou výhodou cvičení tohoto typu je nízká cena, skladnost, velká variabilita výběru a cvičení podobně jako v případě činek nebo gymnastického míče. I úplný začátečník se může do cvičení pustit z pohodlí domova, jen nezapomeňte na používání správných technik.