Novoroční předsevzetí si každoročně dává až 70% lidí. Není na tom nic špatného, právě naopak. Je ale nutné si dávat takové cíle, které jsou splnitelné a navíc v reálném čase. Zvolte, zda patříte do skupiny kdy s něčím chcete skoncovat, nebo do skupiny kdy chcete s něčím teprve začít?
Mezi nejčastější předsevzetí patří hubnutí, začít běhat a cvičit a jíst zdravě. Pokud jste na startu a chcete začít hubnout a sportovat, pak jsme připravili článek právě pro Vás. Jak tedy takové předsevzetí dodržet?
Cvičení
Začněte postupně. Základ je jít do všeho s rozvahou, neztrhat se hned na úvod, ale udělat si plán, který následně budete dodržovat. Hlavně Vás pohyb musí bavit! Pokud máte možnost, jděte si zaběhat ven nebo využijte Váš rotoped či běhátko doma. Vyskočte z gauče a na 40-60 minut, 2 – 3x týdně se zkuste trochu zapotit. Intenzitu pohybové aktivity je potřeba volit spíše mírnější, tak aby Váš tep zůstal v aerobní zóně, tedy v nižší tepové frekvenci, kolem 70% maxima. (Maximum orientačně zjistíte odečtením svého věku od čísla 220, např. pro 35letého člověka 220-35= 185 tepů/minutu). Obecně platí, že pokud můžete během cvičení mluvit, pak to děláte správně.
Pokud chcete mít detailní přehled o Vašem tepu při cvičení, můžete využít tzv. sporttesterů.
Strava
Hubnout bez úpravy dosavadní stravy ale nebude efektivní. Vyřaďte ze svého jídelníčku jednoduché cukry, sladkosti a tučná jídla. Zařaďte luštěniny, více zeleniny, ovoce, nízkotučné produkty. Jezte pravidelně několikrát denně v menších porcích. Zařaďte více bílkovin, maso, vajíčka, ale také sacharidy v podobě rýže, brambor, těstovin. Hlavní je nedržet hladovku, ale jídlo si během dne rozumně rozvrhnout. Zahrňte sacharidy hlavně dopoledne, odpoledne se pak zaměřte na bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky např. z ryb a ořechů.
Doplňky stravy
Nesmíme zapomenout ani na doplňky stravy, které hrají taktéž důležitou roli. Ať už mluvíme třeba o běžně dostupných vitamínech, které potřebujeme v zimních měsících víc než kdy jindy či dalších pomocnících při cvičení a regenereci. Nezapomeňte tedy doplňovat aminokyseliny, které dopomohou k ochraně a obnově svalové tkáně nebo kvalitní proteiny pro růst svalů. Chcete víc hubnout, zapracovat na spalování? Navštivte náš eshop a vyberte si z osvědčených produktů L-Carnitin a dalších doplňků stravy vč. zdravých náhrad jídla.
Který z cardio strojů pro Vás bude nejlepší?
Pokud se chystáte ke koupi nějakého domácího cvičebního stroje, vybírejte pečlivě a nechte si poradit odborníkem. Domácí cardio trenažér je dobrý pomocník, když se Vám nechce ven a přitom chcete dosáhnout svého cíle.
Můžete vybírat z hlavních typů:
Běžecký trenažér, pás
Běžecký pás je úžasný v tom, že nepotřebujete žádnou přípravu, nebo kondici a můžete začít cvičit ihned. Pás je možné nastavit na takovou rychlost, aby Vám vyhovovala, Vaše tepová frekvence byla na správné hodnotě a Vás to bavilo. Z počátku můžete pouze chodit, až postupem času můžete zkusit lehký běh.
Pás je určený pro všechny, neboť chůze je přirozenou součástí našeho života.
Rotoped, ergometr
Ač se může zdát, že pouze sedíte a jen točíte nohama, opak je pravdou. Na rotopedu se dá krásně hubnout a spalovat přebytečné tuky. Svaly nohou jsou totiž těmi největšími na Vašem těle. Stejně jako je tomu u běžeckých pásů, je nutné začít zvolna. Pozor na čtení při jízdě, často pak máte špatné držení těla. Podstatou není vysoká rychlost, nebo "vyjet" velký kopec, ale vydržet šlapat alespoň 30 minut.
Velkou výhodou je, že i lidé s nadváhou, po úrazech, nebo s nemocnými klouby, mohou pracovat na své kondici.
Tzv. recumbenty mají oproti klasickým rotopedům navíc pohodlné opěradlo, které zajistí správné držení těla a umožňují šlapat horizontálně v sedě.
Veslařský trenažér
Tento trenažér je na techniku sice náročnější, ale žádný učený z nebe nespadl. Nezatracujte tedy ani tento cardio stroj. Správná technika vychází z nohou a zad, ale ani ruce nebudou zahálet. Rozehřátí je na tomto stroji náročnější. Začněte raději na jiném cardio stroji a pak se k veslu vraťte. Cvičení tak pro Vás bude zábavnější. Veslování se hodí pro všechny vytrvalce, budete se na něm tepově pohybovat v rozmezí mezi aerobní a anaerobní zónou. Tzn. že se budete pohybovat mezi 70-80% maxima tepové frekvence. Cvičení na veslařském trenažéru patří mezi nejkomplexnější cvičení a umožňuje zapojení celého těla.
Eliptický trenažér
Na tomto stroji zapojujeme celé tělo. Nohy šlapou, ruce pracují nebo stojí. I proto patří mezi nejefektivnější cardio stroje. Nespěchejte, opět si udržujte optimální tepovou frekvenci, snažte se vydržet alespoň 30 minut. Na mnohých eliptikalech můžete nastavit i stepper, nebo simulovat běžecký pás. Jedním z nejlepších je např. Freestrider.
Díky krouživému pohybu je cvičení ze zdravotního hlediska šetrnější ke kloubům než např. klasický běžecký pás. Zapojením paží se zvyšuje i výdej energie a Vy tak rychleji spalujete tuky.
Pevnou vůli a úspěšné splnění Novoročních předsevzetí přeje Váš FITHAM s. r. o.