Fitness dárky na poslední chvíli? Přijďte na naše prodejny! Rádi Vám s výběrem pomůžeme a vše ukážeme.
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Jak vybrat trekingové hole

Turistické hole oceníte jak v náročnějším terénu, kdy vám poskytnou potřebnou stabilitu a oporu, tak i na procházce parkem, kdy vás budou udržovat v pravidelném tempu. Tak jako tak, pohyb s nimi má velký vliv na vytrvalost i kondici, a skvěle s nimi navíc zapojíte i vršek těla. Jak ale takové hole vybrat a čím se při koupi řídit?

Jako první je důležité si uvědomit, co přesně od holí očekáváte – jedině tak dokážete vybrat ty nejlepší pro vaše specifické potřeby. Chcete hole využívat na procházky rovinatým terénem, potřebujete je k zvládnutí náročných výšlapů, nebo si hole pořizujete k běhání? Hole dokáží být úzce specializované.

Výhody používání holí

Chůze s trekingovými holemi je méně únavná. Hole během chůze poskytnou dobrou oporu, jejich použití navíc zlepšuje pravidelnost a rytmus chůze, ale také dýchání. Co je důležité, tak pomáhají tlumit nárazy na klouby, a uleví tak namáhaným kyčlím, kolenům a páteři, které, zejména u delších túr, bývají namáhané také tíhou batohu. Pro představu – kolenním kloubům dokáže hole odlehčit až o 30 %. Oproti běžné chůzi také rozpohybujete také horní část těla a za trekové hole vám také poděkuje váš kardiovaskulární systém.

Zdůrazňujeme skutečnost, že samotné hole neléčí již postižené klouby, pouze mohou ulevit od bolesti při chůzi, případně vám pomohou problémům předejít.

Trekingové hole, nebo hole na nordic walking?

Většina lidí, kteří koupi nových holí zvažují, nerozeznávají trekingové hole a hole na nordic walking, přitom rozdíly mezi nimi jsou naprosto zásadní. Ten primární je v tom, že trekové hole slouží jako opora při lezení po horách a do náročných terénů, hole na nordic walking jsou oproti tomu koncipované pro rychlou chůzi nebo běh.

Trekingové hole mají oproti holím na nordic walking robustnější konstrukci a tupý hrot, který se nezapíchne do podkladu. Typická jsou pro ně smyčková poutka, která zabraňují vyklouznutí. Hole na nordic walking jsou oproti trekingovým holím lehčí a slouží pro rychlou chůzi a běh. Využijete je spíše v rovinatém terénu, kde vám zajistí maximální stabilitu. Mají rukavicové poutko a ostrý hrot, který zajistí lepší odpich při rychlém pohybu.

Rukojeť

Rukojeť je klíčovým prvkem pro vaše pohodlí. Aby se vám hole příjemně držely, zvolte hole s rukojetí, která bude mít vhodný ergonomický tvar. Svou pozornost obraťte také k materiálu. Nejčastěji se setkáte s pěnovou, korkovou nebo plastovou rukojetí.

  • Pěnová rukojeť. Hole jsou s pěnovou rukojetí zajistí přesný a hřejivý úchop. Bývají nenasákavé, lehké, nesmekavé a dobře minimalizují vibrace.
  • Korkové rukojeti. Ty spojují výhody pěny a přírodního materiálu, jsou však těžší a cenově nákladnější. Ruka k rukojeti lépe přilne a lépe odvádí pot. Korkové rukojeti jsou antialergenní a i při nízkých teplotách dobře izolují a nestudí do rukou.
  • Plastová rukojeť. Jedná se o nejméně pohodlný materiál pro úchop holí.V horkých dnech se vám může od plastu potit ruka, často ale bývá rukojeť odvětrávána perforací.

 

Zleva: pěnová rukojeť, korková rukojeť, plastová rukojeť.

Zápěstní poutko

Zápěstní poutko je důležité především z bezpečnostních nároků, ale také pro správnou techniku chůze. Mělo být pevné, anatomicky tvarované a nastavitelné tak, aby se při používání neodírala kůže a neomezoval krevní oběh. Díky poutku byste měli i při lehkém sevření rukojeti držet hůl pevně v ruce – při odpichu z hole se dlaň otevírá a poslední moment síly je přenášen právě přes poutko. Zápěstní poutko zvyšuje kontrolu nad hůlkou a umožňuje ji lépe držet a manipulovat s ní. U nordic walkingových holí najdete většinou poutko na principu rukavičky. Vždy dbejte na to, aby bylo poutko u hole nastavitelné.

Vlevo: poutko, vpravo: rukavička

Výška hole

Před pořízením nových holí si ověřte maximální délku – a to jak u skládacích modelů, tak teleskopických. Nesprávně zvolená délka by vám chůzi spíše komplikovala a v horších případech by vám mohla způsobit bolesti zad.

Teleskopické hole se dělí na počty segmentů v konstrukci – existují dvojdílné a trojdílné. Konstrukčně tak umožňují rychlé a snadné nastavení jejich délky v závislosti na výšce uživatele. Dvoudílné jsou trochu tužší, a tak zvládnou i vyšší zátěž, protože segmenty mají větší průměr a také více váží. Výhodou trojdílných holí je skvělá skladnost a všestranné použití i to, že obvykle váží méně.

Teleskopické hole fungují na 2 systémy:

  • Šroubovací rozpínací systém. Jedná se o nejlevnější řešení, které je ale také nejpevnější. Pamatujte, že se vám bude o něco hůře ovládat v rukavicích. To by vám mohlo vadit, pokud na zimních výletech měníte délku přílíš často.
  • U některých holí délku regulujete pomocí zámku s páčkou. Jde asi o nejpohodlnější řešení, které najdete u naprosté většiny turistických holí.

Existují také hole, které jsou tvořeny jen jedním segmentem. Používají se především na Nordic Walking s tím, že sice nejsou moc skladné, ale mají nejlepší tlumivost.

Skládací hole mají uvnitř protažené lanko. Složené jsou obvykle několik částí, které se mohou skládat do sebe – tyto části jsou spojeny pomocí západky nebo klikového systému. Využitelné jsou pro různé typy outdoorových aktivit (často se používají např. pro trailové běhy v terénu).

Zleva: šroubovací systém, systém s páčkami, skládací systém

Nastavení délky trekových holí

Délka holí se upravuje v závislosti na terénu. Po rovině se zpravidla volí vzorec 70 % výšky člověka (přesněji tedy koeficient 0,68). To znamená, že lokty mají svírat pravý úhel. Pokud se chystáte s holemi spíše běhat, zvolte hole, které budou trochu vyšší. Budete se lépe odrážet od povrchu a chůze bude rychlejší. Do kopce se doporučují hůlky spíše kratší – pokud by byly moc dlouhé, začaly by vás brzy bolet ramena a hole by vám neposkytovaly takovou oporu. Z kopce si hole prodlužte – příliš krátké hole by mohly způsobit nadměrné naklánění.

Tělo

Někteří zákazníci kladou velký důraz na hmotnost holí, která je dána především materiálem, ze kterého je vyrobeno tělo hole. To musí odolávat nárazům a zároveň nepříliš zatěžovat zápěstí – ideální materiály by tak měly být dostatečně pružné, pevné a současně lehké.

  • Nejčastěji se u trekingových holí setkáte se slitinou hliníku. Ten patří k cenově dostupnějším, hliníkové hole ale bývají o těžší a hůře tlumí otřesy. Vhodné budou spíše pro nenáročné uživatele, nebo v případě, že po holích požadujete vyšší nosnost.
  • Nejlepší variantou jsou hole vyrobené z karbonu. Jejich hlavní výhodou je jejich extrémní lehkost a pevnost. Jsou mnohem lehčí než klasické hliníkové hole, přitom mají mnohem větší tuhost a pevnost. Za takové provedení si ale připlatíte.
  • Poslední variantou jsou hole ze sklolaminátu. Jsou cenově dostupné, ovšem hůře tlumí nárazy. Tyto hole využijete, pokud na procházky nechodíte tak často a spíše preferujete měkčí terén.

Odpružení

Na trhu pořídíte trekingové hole s odpružením i bez. Neodpružené bychom doporučili spíše nenáročným turistům. Pořídíte je levněji a využijete je spíše jako součást procházek po lesích i v měkčím terénu. Pokud od holí čekáte pouze oporu a vaše vycházky nebudou moc dlouhé, vystačíte si i se základními modely.

Většina holí, které nabízíme, je vybavena tzv. systémem antishock. Jedná se o pružinový systém, který slouží k tlumení nárazů, což oceníte především v tvrdším terénu. Uvnitř hole se nachází pružina s malou vůlí, která umožňuje několikacentimetrové pružení. Tlumí tak nárazy, které by jinak přecházely do horních končetin. Pokud tedy máte zdravotní problémy, mohou hole s odpružením ulevit kloubům a pažím.


U většiny holí je možné systém antishock vypnout pomocí otočného zámku.

Hroty a talířky

Nejčastěji se setkáte s hroty z karbidu wolframu, což je bezkyslíkatá keramická látka, která se vyznačuje vysokou tvrdostí – jeho výhodou tak je, že je téměř nezničitelný. Kompromisem jsou hroty ocelové, kde je nižší cena vykoupena nižší životností.

Co se týče talířků, tak obecně platí, že čím menší je průměr talířku, tím tvrdší by měl být povrch, na který budou hole používány. Většinou k zakoupeným holím dostanete dva typy, jedny větší a jedny menší.

Údržba holí

Teleskopické hole jsou založené na mechanismu, který je náchylný na zanášení nečistot. Proto je skládejte vždy očištěné tak, abyste zabránili tomu, že se mezi komponenty dostane hlína, písek nebo např. kamínky.

Odolnost hůlek, je samozřejmě závislá na kvalitě zpracování a povrchovém ošetření. Mezi opravdu časté problémy patří vlhkost, která proniká dovnitř hůlek, a může tak dojít k oxidaci materiálu. Je tak dobré hůlky skladovat v suchém prostředí a vyhýbat se přímému kontaktu s vodou. Pokud se voda dostane dovnitř segmentů, mohou nastat další problémy – např. při zimním používání by mohl teleskopický mechanismus vzhledem k mrazu hůře pracovat. Navíc voda měnící se v led a rozpíná svůj objem, a mohla by tak mechanismus poškodit i výrazněji. Při čištění tak hůlky otírejte pouze vlhkým hadříkem a hůlky skládejte pouze suché.

Dále nedoporučujeme v rámci údržby používat přípravky na bázi oleje nebo např. silikonu, které by mohly snížit tření, nebo naopak zvýšit možnost samovolného zasunutí segmentu během akce.

Během výprav dále doporučujeme na holích nosit talířky. Zabráníte tak riziku, že hůl spadne do spáry nebo díry, ohne se a zlomí.

Široký sortiment trekingových holí a holí na nordic walking najdete v sekci Trekingové hole.

Pokud byste s výběrem holí potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše specialisty, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9:00 do 18:00 hodin na naši zákaznické lince na telefonním čísle 602 119 550.

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět