Jak vybrat tatami
Při výběru tatami, je nejdůležitější účel jeho budoucího využití. Pokud bychom se například bavili o tatami na spaní, jeho výběr bude relativně omezený. Pokud se ovšem budeme bavit o tatami na cvičení, můžeme zde vybrat z mnoho variant.
Zajímat by vás měla především forma cvičení/bojového stylu, které hodláte na tatami praktikovat. Ne všechny aktivity, jsou totiž založené na stejném principu a každá z nich má tak jiné požadavky na dopadovou plochu.
Po rozhodnutí, na jaký účel bude tatami používáno, vás bude dál zajímat především trojice parametrů. Tloušťka, hustota a struktura povrchu. Použitý materiál a struktura má totiž značný vliv na pohodlí a bezpečí. Samozřejmě nesmíme zapomenout na rozměry, které se budou odvíjet od velikosti plochy, na kterou chcete tatami umístit.
Pojďme se tedy podívat, jaké tatami je nejvhodnější právě pro vás.
Tatami, dle způsobu využití
Vzhledem k našemu zaměření na sport, fitness a zdraví se budeme zajímat především o tatami pro sportovní účely. Rozhodně bychom měli vědět, jestli budeme tatami využívat spíše ve fitness centrech při cvičení s činkami, nebo při bojových sportech apod. U bojových sportů je také důležité, na jaký typ bojového umění bude podlaha určená. Jinou podlahu budeme potřebovat pro Box a jinou zase pro MMA, Judo apod. Po určení způsobu využití, se zaměříme na tloušťku zvolené tatami.
Tloušťka (síla) Tatami
Jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru tatami je jeho tloušťka. Na výběr máme hned z několika různých tlouštěk, mezi kterými doporučujeme vybírat podle stylu bojového umění. Velký rozdíl je totiž při bojových uměních v postoji (box, kickbox apod.) a při těch, které se odehrávají na zemi.
- Univerzální žíněnky, které patří mezi ty nejpoužívanější mají většinou tloušťku okolo 4 cm
- Často se využívají jako dopadové plochy pro některá bojová umění (judo, MMA) nebo gymnastiku.
- Speciální žíněnky, nebo také duchny mají tloušťku již značně větší a to od 20 do 40 cm. Důvod je jednoduchý, tyto podložky mají za úkol chránit nás při pádu, seskoku i z velké výšky, či prudkého pádu.
Orientační doporučení tloušťky tatami pro různé aktivity:
- Gymnastika – Pro tento sport se využívají 4 cm tlusté žíněnky. Jejich povrch by měl být alespoň z jedné strany protiskluzový.
- Akrobatická gymnastika – Při akrobacii je zvýšené riziko pádů, a tak by vhodná žíněnka měla dosahovat tloušťky až 10 cm kvůli bezpečnému dopadu. Pro dopady z velkých výšek volte klidně žíněnky o síle 20 cm.
- Taekwondo a Karate si žádá žíněnky s vysokou hustotou. Pro trénink na boso je nezbytný protiskluzový povrch umožňující správnou práci nohou. Příliš tvrdá podložka by mohla způsobit zranění.
- Box je bojové umění, při kterém dochází ke kontaktu pomocí horní části těla, tedy výhradně pomocí úderů. I přesto je ale vhodná žíněnka důležitá. Pro bezproblémovou práci jsou ideální tenké a pevné tatami s tloušťkou 2 cm.
- Wrestling je originální formou bojového umění, které zahrnuje pády, boj i přetlačování. Pro tyto účely sáhněte po tatami s hladkým povrchem o síle 3 cm.
- Jiu Jitsu představuje japonské bojové umění, pro které se hodí tatami o síle 2,5 až 4 cm. Žíněnka musí být pevná a měla by poskytovat dobrou ochranu při pádech.
- Judo si jakožto bojové umění žádá tatami poskytující vynikající ochranu před pádem. Hody jsou totiž rozhodující součástí tohoto umění. Volte, proto měkčí, tlustší a trvanlivější materiál, který zvládne pohlcovat i pády z větší výšky a nebude způsobovat popáleniny. Ideální bude tatami o síle 4 cm.
- MMA je v současné době nejrychleji se rozvíjející sport na světě. Boj se odehrává jak v postoji, tak i na zemi. Proto je vhodné zvolit buďto nejtlustší verzi tatami, nebo zvážit vytvoření dvou tréninkových zón – jednu s tenčí podložkou pro boj v postoji, druhou zónu s tlustší podložkou pro boj na zemi.
Výše zmíněné parametry platí zejména pro cvičení na tatami vyrobeném z polyethylenové pěny s vysokou hustotou
Materiál
Dalším důležitým aspektem je materiál, z kterého je tatami vyrobeno. Zde opět hraje důležitou roli odlišit tatami na druh sportu, kde bude využíváno. Obecně se však pro účely cvičení využívají umělé materiály, které mají dobré absorpční vlastnosti.
Různé sporty, vyžadují různé parametry dopadové plochy. Klíčový je zde především povrchový materiál, se kterým bojovníci/cvičenci přicházejí přímo do styku. Povrchová úprava tatami, by měla nabízet maximální komfort pro nohy a současně vydržet náročné zacházení.
Nejčastěji jsou používány tyto materiály:
- EVA pěna - typicky hladký a neklouzavý povrch, je vysoce odolná a hladká. Často je na výběr z mnoha barev.
- PE pěna - je hustě dimenzovaný polyethylen, který nepropouští vzduch, neabsorbuje vodu a má dobré izolační vlastnosti.
- PVC - dobrá odolnost.
- Plawil - je zátěžová syntetická pytlovina, která vyniká perfektní životností a odolností. Používá se převážně pro výrobu žíněnek.
Ve vnitřních prostorech je v drtivé většině využíváno tatami z materiálu EVA, pro její vysokou odolnost a životnost.
Hustota materiálu
Pokud již vybíráte tatami delší dobu, určitě jste se setkali s hodnotami hustoty daného materiálu. Tyto údaje jsou často u kvalitních profesionálních tatami, které mají certifikaci Mezinárodní federace juda IJF nebo alespoň splňují specifikace dané federace.
- Například hustotu 270–280 kg/m³ mívá tatami vyšší třídy určené pro mezinárodní soutěže.
- Hustotu 230–240 kg/m³ pak mívá tatami splňující normy IJF.
- Hustotu 200–210 kg/m³ mívá klasické tréninkové tatami
Povrchová úprava
Povrchová úprava je klíčový údaj zejména pro tatami na cvičení. Dle aktivity, totiž musíme zvolit vhodný povrch, například aby tatami při bojových sportech moc neklouzalo, bylo antibakteriální apod. (pro bojové sporty ve stoje, kde je důležité mít pevný postoj nebudeme používat hladké tatami a naopak).
Povrch tatami a jeho využití:
- Protiskluzový materiál z obou stran - vhodný pro aktivity, kde je nežádoucí klouzavý povrch žíněnky na podlaze i na ploše, kde se pohybujeme (můžou to být bojové sporty v postoji aj.).
- Protiskluzový z jedné strany - jde o tatami, kde je nejčastěji protiskluzová jen jedna strana (převážně ta na podlaze).
- Hladký z obou stran - vhodný v aktivitách, kde kluzký povrch nevadí, či je naopak žádoucí.
Rozměry
Jaké rozměry tatami vybrat? Jaké množství tatmi potřebuji? To závisí především na ploše a její velikosti, kam bude tatami umístěno. Pokud máte vyhrazený prostor, kde bude kompletně položená tatami podlaha, je důležité vědět metry čtvereční (m²) daného prostoru. Nejčastější rozměry jednotlivých kusů tatami jsou 100 × 100 cm, 100 × 200 cm nebo 120 x 120 cm.
Volit lze buďto ze samostatných dílů, které mívají rovné zpevněné hrany, nebo ze spojovatelných dílů ve tvaru puzzle. Ty můžete díky zubům a výstupům libovolně napojovat na sebe a pokrýt jimi přesně tak velkou plochu, jakou potřebujete. Díky zpracování do tvaru puzzle u sebe jednotlivé díly pevně drží a vytváří stabilní a bezpečný povrch.
Pokud si nebudete s čímkoliv jisti, neváhejte se obrátit na naše specialisty v kamenných prodejnách nebo kontaktuje zákaznickou podporu na čísle 602 119 550. Rádi vám poradíme!
Cena Tatami
Cena se samozřejmě liší dle použitých materiálů, a tloušťky tatami. Levnější materiály jsou většinou z méně kvalitnějšího PVC, případně jsou tenčí. Dražší podložky jsou naopak většinou z velmi odolného materiálu EVA a mají mnoho dalších výhod.
Obecně dražší záležitost pak samozřejmě bude, pokud se chystáme z podložek tatami vytvořit větší cvičící plochu, nebo i celou místnost. V takovém případě můžou jít náklady až do několika tisíc v závislosti na velikosti prostoru.
Kvalitní žíněnky, podložky a tatami naleznete na našem e-shopu v kategorii žíněnky, tatami a podložky. Můžete si vybrat z mnoho druhů, barev a tlouštěk.
Instalace a správné používání
Životnost tatami nejvíce závisí na tom, jak se o něj budeme starat. Pokud mu dáme tu správnou péči, může nám vydržet i desítky let. Co tedy dělat pro jeho maximální životnost? Vždy je potřeba dbát na správné umístění. Pokud žíněnku pokládáme na zem pro účely cvičení, měli bychom dbát na to, aby pevně držela na podlaze a nehýbala se.
Z hlediska bezpečnosti jsou ideálním řešením pro cvičení tatami ve tvaru puzzle. Hodí se pro trvalou i dočasnou instalaci a k umístění nevyžadují žádné lepení, ani profesionály. Tatami s rovnými okraji by měly mít alespoň protiskluzový spodní povrch, aby nehrozilo jejich posouvání po podlaze.
Další, velmi důležitá doporučení jsou - nevstupujte na tatami v botách! Kvůli hrubému povrchu podrážky a případným výstupům můžete tatami snadno natrhnout, či jinak nevratně poškodit. Naštěstí se většina bojových sportů trénuje na boso, k čemuž je také tatami perfektně přizpůsobeno.
Údržba
Ke správné údržbě tatami na cvičení nebudete potřebovat žádné speciální prostředky. Díky jejich vlastnostem, totiž nedochází k pronikání prachu a potu do povrchu. K jeho omytí vám bohatě postačí vlažná voda, případně dezinfekční prostředek. K odstranění bordelu na povrchu tatami také poslouží vysavač. Vyhněte se však tvrdým kartáčům a agresivním čistícím prostředkům. Nepolévejte tatami tekutinami! Pokud se to však stane, vysušte polité místo a zajistěte dostatečný přísun vzduchu pro jeho lepší proschnutí
Jak na správnou údržbu podlahy v posilovně?
Denní čištění
Suché zametání nebo vysávání: Každý den by měla být podlaha zbavena prachu, drobků a jiných nečistot, aby se zabránilo jejich usazování a pronikání do povrchu. Mokré čištění: Používání vlhkého mopu je nutné pro odstranění potu, nečistot a bakterií. Doporučuje se používat jemné čisticí prostředky, které jsou bezpečné pro specifický materiál podlahy (např. speciální prostředky pro gumu nebo PVC).
Dezinfekce
V posilovnách, kde podlaha přichází do kontaktu s potem a kde je zvýšený pohyb lidí, je pravidelná dezinfekce důležitá pro hygienu. Dezinfekční prostředky by měly být šetrné a vhodné pro konkrétní typ podlahy, aby nedocházelo k jejímu poškození.
Kontrola a výměna
Pravidelně kontrolujte, zda nejsou na podlaze praskliny, odřeniny nebo jiné viditelné známky opotřebení. Poškozené části je nutné ihned opravit nebo vyměnit, aby se předešlo zraněním a dalšímu zhoršení stavu podlahy.
Speciální údržba dle typu materiálu
PVC: PVC podlahy jsou nenáročné na údržbu, ale citlivé na chemikálie. Používejte čisticí prostředky určené pro PVC a vyhýbejte se příliš agresivním látkám.
EVA pěna: EVA pěna vyžaduje opatrné čištění, protože je měkká a náchylnější k poškození. Pro údržbu používejte vlhký mop nebo hadřík s jemným čisticím prostředkem.
Použití ochranných podložek
Pod zátěžové stroje nebo do zón s činkami doporučujeme přidat ochranné podložky, které podlahu chrání před nárazy a nadměrným opotřebením. Podložky se snadno čistí a prodlužují životnost podlahy.
Pravidelná hloubková údržba
Několikrát do roka je vhodné provést důkladné čištění podlahy, například pomocí profesionálních čisticích služeb, které mohou provést hlubší údržbu a ochranu povrchu. To pomůže obnovit vzhled podlahy a odstranit zašlou špínu a bakterie.
Údržba protiskluzových vlastností
Pro zajištění bezpečnosti je důležité pravidelně čistit a ošetřovat protiskluzové vrstvy podlahy. Zbytky nečistot a potu mohou snížit přilnavost, což může vést ke zranění.
Návrhy posiloven na míru
S našimi dlouholetými zkušenostmi si dokážeme poradit i s náročným prostorem. Naši specializovaní poradci dokáží vybrat vhodné stroje a podložky/tatami pro vaši posilovnu, ať už se jedná o prostorovou náročnost, vytížení a typologii strojů. Následně vše zpracujeme do individuálního návrhu ušitého přímo na míru.
Široký sortiment námi nabízených modelů najdete v našem e-shopu v sekci tatami, podložky a žíněnky.
Pokud byste s výběrem tatami a podložek potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše prodejce, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9,00 do 18,00 hodin na naší zákaznické lince 602 119 550 anebo můžete navštívit naše kamenné prodejny.
Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho tatami a věříme, že vám pomůže dosáhnout vašich cílů. Váš specialista na fitness - Fitham.cz