Jak vybrat sporttester
Sporttester je označení poměrně specifického typu přístroje, který je velice často zaměňován s fitness náramky nebo chytrými hodinkami. Většina lidí se při nákupu sporttesteru mylně domnívá, že jde o zařízení slučující všechny 3 produkty dohromady. Jenže každý z těchto výrobků je primárně určen k něčemu trochu jinému.
Fitness náramek je pouze takovou odlehčenou verzí sporttesteru, který disponuje jen základním měřením omezeného množství hodnot (např. počet nachozených kroků) a navíc je potřeba počítat s tím, že výsledky nepatří k těm nejpřesnějším. Z obecného hlediska lze tvrdit, že fitness náramek je primárně určen k tomu, aby Vás donutil alespoň k nějakému pohybu.
Chytré hodinky jsou primárně určeny pro propojení s Vaším chytrým telefonem a spíše než o sportovních aktivitách Vás informují o tom, kdo Vám právě volá, píše zprávu nebo jakou událost máte uloženu v kalendáři apod. Jedná se tak o jakousi zmenšeninu Vašeho mobilního telefonu, který máte neustále při sobě na ruce.
Naproti tomu sporttester, lze označit za osobního trenéra při realizaci nejrůznějších pohybových aktivit. Je určen k měření více hodnot najednou a to, co dělá sporttester sporttesterem, je právě daleko vyšší množství funkcí. Oproti výše zmíněným "konkurentům" jsou u nich aplikovány další měřící senzory a vyhodnocování získaných dat. I proto je v nabídkách prodejců naleznete za daleko vyšší cenu než-li fitness náramky.
Sporttestery: jaký sport či druh pohybu budete monitorovat
Většina výrobců rozděluje své modelové řady podle toho, k jakému účelu jsou sporttestery využívány. Proto se při výběru sporttesteru připravte na to, že se setkáte hned s několika kategoriemi, které se liší hlavně přidruženými funkcemi vhodnými právě pro tu či onu pohybovou aktivitu.
Velmi důležité je tedy uvědomit si, jakému sportu se budete věnovat a jaké informace sledovat a analyzovat. V dnešní době už se sporttestery dokáží zaměřit přímo na daný druh sportu a díky tomu monitorovat Vaše tělo přesně podle toho, jestli zrovna jedete na lyžích nebo šlapete na kole/rotopedu či zrovna běžíte svou oblíbenou trasu ať již venku či na běhacím pásu.
Sporttestery: měření tepové frekvence
Tepová frekvence sama o sobě je nejzásadnější údaj k tréninku a to ať už chcete pracovat na své fyzické kondici nebo jen hubnout. Sporttester by Vám tedy určitě měl nabízet měření a sledování této hodnoty, aby Vaše cvičení bylo co nejefektivnější.
Trendem posledních let jsou jednoznačně optické snímače tepové frekvence ze zápěstí umístěné přímo na zadní straně "hodinek". Poznáte je podle diod (zpravidla zelených). Optické snímání dokáže měřit průtok krve těsně pod kůží a tím vyhodnocovat tepovou frekvenci. Jde o velice pohodlné řešení, které Vám při sportu nijak nepřekáží. Na druhou stranu je třeba říci, že u této varianty nelze očekávat vysokou přesnost měření, protože princip funguje na bázi rozdílné barvy pokožky v důsledku průtoku krve. Protože krev do zápěstí proudí se zpožděním a algoritmus zpracování naměřených optických hodnot přece jen nějakou dobu trvá, může se stát, že optické měřiče reagují na rychlé změny tepové frekvence pomalu či méně přesně (velké výkyvy).
Nejvyužívanějším řešením, pro co nejpřesnější měření, je bezdrátové propojení sporttesteru a hrudního pásu, které naopak nabízí přesnost měření EKG. Hodnoty jsou získávány přímo ze srdeční činnosti (pomocí změn elektrického potenciálu). Komunikace se sporttesterem probíhá analogově či digitálně. Pokud provozujete hromadný sport, raději volte digitální přenos, který je zašifrovaný a tak není rušen hrudními pásy ostatních jedinců.
Nejčastější mechanismus propojení hrudního pásu a sporttesteru jsou frekvenční pásma Bluetooth či 5kHz, v méně případech pak jiným frekvenčním pásmem. Nemusíte se tak obávat nepohodlného propojení jakýmkoli kabelem. Některé vybrané značky prodávají sporttester a hrudní pás v setu za zvýhodněnou cenu, což může Váš výběr ještě více zjednodušit. V daleko větší míře bude však hrudní nutno dokoupit. Z důvodu správně fungující konektivity sporttersteru a hrudního pásu doporučujeme volit z ověřených výrobců jako např. POLAR.
Určitou nevýhodnou hrudních pásů je nutnost oblékat si je pod oblečení a potřeba přitisknutí elektrod na holou kůži - ideálně navlhčenou z důvodu vodivosti.
Hlídání tepové frekvence při Vašich sportovních aktivitách doporučujeme vždy každému a bez výjimky. Pro Vaše tělo není obecně zdravé překračovat její maximální hranice, nehledě na to, že je to i z pohledu výsledků, naprosto neefektivní. Maximální hranici Vaší tepové frekvence je možné určit zjednodušeně následujícími výpočty.
Muži: 220 - věk
Ženy: 230 - věk
příklad: Jsem muž, je mi 40 let, hranice mé maximální tepové frekvence při sportovních aktivitách je přibližně 180.
A zde se sporttester opět projeví jako dobrý trenér na zápěstí. Můžete si nastavit upozornění na překročení tepové frekvence podle cílů aktivity, kterou provozujeme. Jiný puls srdce budete dodržovat v případech, kdy chcete hubnout a jinou úroveň zase při práci na zlepšení své kondice. Níže naleznete běžně udávané hodnoty:
Sporttestery: GPS funkce a navigace
Sporttester s integrovaným GPS modulem Vám přijde vhod v okamžiku, kdy chcete zaznamenat svoji trasu, a to nejenom v podobě dosažené vzdálenosti nebo tempa. Výhodou GPS je například to, že s sebou při dané aktivitě nemusíte nosit mobilní telefon a použít jej můžete v nejrůznějších režimech třeba při běhu, cyklistice, na běžkách či při obyčejné chůzi.
Dražší modely pak nabízejí díky GPS i funkce navigační, na hodinkách pak vidíte přesně kudy se vydat, kde se právě nacházíte apod.
Počítat musíte s tím, že sporttester s GPS modulem bude o něco větších rozměrů a při aktivním zapnutí GPS bude docházet k rychlejšímu vybíjení baterie. U dobře vybavených modelů se rychlejšímu vybíjení baterie dá předejít stanovením časové frekvence získání GPS signálu pomocí tzv. intervalového měření (např. každých 60 vteřin apod.). Pro běžné využití je tato přesnost naprosto dostatečná.
GPS funkcí (vzdálenost, rychlost) si zároveň moc neužijete při halových aktivitách, zde ale můžete využít alternativu v podobě nožních snímačů (někdy označovány jako "foodpod"), které Vám po správné kalibraci nabídnou až 98% přesnost.
Vlastní kapitolou jsou cyklomodely sporttesterů, u kterých je možné získat další hodnoty, díky snímačům rychlosti, kadence (frekvence) šlapaní a výkonu ve Wattech. Díky takovým snímačům už máte svůj trénink opravdu pod velmi přesnou a profesionální kontrolou.
Sporttestery: funkce chytrých hodinek a další parametry
GPS a monitorování tepové frekvence jsou nejvyužívanějšími funkcemi, nicméně sporttestry nabízí daleko širší škálu vychytávek a dalších měřících senzorů či výpočtů. Jak jsme uvedli výše, s cenou sporttestru roste jeho vybavenost a my se Vám níže pokusíme popsat alespoň pár základních funkcí a parametrů.
FUNKCE CHYTRÝCH HODINEK
Oblíbenými "vychytávkami" široké veřejnosti jsou funkce chytrých hodinek. Díky propojení s Vaším mobilním telefonem, dokážete rychle reagovat např. na příchozí volání, SMS zprávy či e-maily bez toho, aniž byste museli vytáhnout Váš mobilní telefon z kapsy. Jakmile budete využívat hodinky i tímto způsobem, jistě také oceníte vysoké rozlišení jejich displeje a možnost jeho dotykového ovládání. Výrobci sporttesterů se takovým funkcím věnují čím dál více, neboť si jsou vědomi, že to k aktuálnímu tempu života a životnímu stylu prostě patří.
VODĚODOLNOST
I když se zrovna nehodláte věnovat vodním sportům, myslete na to, že nevlídné počasí či kontakt s vodou Vás může potkat prakticky při jakékoli outdoorové i indoorové aktivitě, proto voděodolnost určitě nepodceňujte. Navíc sundávat si hodinky při každém mytí apod. také není zrovna pohodlné. Sporttestery tento parametr nejčastěji označují tímto způsobem:
TEPLOMĚR
Sporttester je schopen Vás informovat o tom, jaká je okolní teplota.
VÝŠKOMĚR
Senzor, který zjišťuje v jaké nadmořské výšce se právě nacházíte. Měření probíhá zpravidla na základě barometrického tlaku vzduchu.
KOMPAS
Další užitečná funkce, díky kompasu budete schopni rozlišovat všechny světové strany.
AKCELEROMETR
Slouží primárně k detekci orientace a pohybu. Společně s gyroskopem tvoří nedílnou součást sporttesteru a jsou schopny nezávisle na signálu či připojení k mobilnímu telefonu zaznamenávat Vaše celodenní aktivity. U některých modelů akcelerometr nahrazuje GPS modul pro měření uběhnuté/ujeté vzdálenosti, avšak s nižší přesností.
TEST KONDICE (VO2max)
Snadný, relativně přesný a rychlý způsob určení maximální aerobní kapacity (VO2max) každého jedince. Vychází z tepové frekvence a představuje odhad množství kyslíku, které jste schopni spotřebovat na 1kg tělesné váhy. S rostoucí kondicí se ukazatel zvyšuje.
DOBA REGENERACE
Velmi užitečná funkce, kdy sporttestry po fyzické zátěži dokáží vyhodnotit Vaší další aktivitu a spánek a upozornit Vás, kdy budete znovu plně připraveni na další fyzickou zátěž.
LAKTÁTOVÝ PRÁH
Laktátový práh označuje intenzitu cvičení, při které se začne akumulovat laktát (kyselina mléčná) v krevním řečišti. Díky testu v hodinkách zjistíte, při jaké tepové frekvenci se organismus začíná zakyselovat a růst Vaše únava.
OBNOVENÍ SRDEČNÍHO TEPU
Funkce “Obnovení srdečního tepu” využívá snímač srdečního tepu a vypočítává rozdíl mezi srdečním tepem při tréninku a srdečním tepem dvě minuty po jeho ukončení. Díky této funkci tedy např. zjistíme, za jak dlouho se nám tepová frekvence vrátí do klidové zóny, což ukazuje na míru trénovanosti či únavy.
Sporttestery: výdrž baterie
Velice pečlivě zvažte, na jakou aktivitu sporttester pořizujete, jaké funkce budete na "hodinkách" využívat a jaký pohotovostní čas sportesteru bude k dané aktivitě třeba. Váš budoucí výběr totiž jistě ovlivní právě i parametr "výdrž baterie".
S počtem funkcí, které Vám přístroj nabízí, se zvyšují i nároky na baterii. I z tohoto důvodu, mají sporttestery dobíjecí baterii (jiné pořizovat ani nedoporučujeme). Obecně se dá říci, že výdrž baterie roste s jejich cenou, čím dražší model, tím větší výdrž baterie.
Ve výdrži baterie je velký rozdíl v momentě, kdy sporttester běží v běžném režimu nebo má zapnutý GPS modul, který má asi nejzásadnější spotřebu energie. K dalším náročnějším funkcím na baterii se řadí určitě optický snímač tepové frekvence nebo pokud je zabudovaný a využívaný mp3 přehrávač.
Až tedy budete parametr výdrž baterie porovnávat, zaměřte se i na to, mezi jakými sporttestery srovnáváte. Nelze např. srovnávat "hodinky" s GPS modulem a "hodinky" bez něj. Asi nejjednodušší je rozdělit si výdrž baterie na 2 kategorie:
1) BĚŽNÝ PROVOZ (režim chytrých hodinek)
2) SE ZAPNUTÝM GPS MODULEM
Sporttestery: cena
Dále bychom mohli sporttestery rozdělit do několika cenových skupin, neboť jak jsme zmínili výše, cena jednotlivých modelů je dalším faktorem ovlivňující např. výdrž baterie. Každý model může vynikat samozřejmě něčím jiným, ale přesto se pokusíme obecně rozdělit sporttestery do cenových skupin a přiblížit Vám, jak se výdrž baterie v jednotlivých skupinách pohybuje.
1) SPORTTESTERY DO 5000 KČ
V běžném provozu by měly sporttestry vydržet nabité i několik týdnů, z pravidla se výdrž pohybuje mezi 1 až 3 týdny.
Pokud budou mít modely zabudovaný GPS modul a ten bude aktivní, počítejte s výdrží jen v rozmezí pár hodin. Obecně lze říci, že údaj okolo 10 hodin už je velký nadstandard pro tuto cenovou skupinu, spíše se výdrž pohybuje do 8 hodin.
2) SPORTTESTERY OD 5000 - 10 000 KČ
V běžném provozu by Vám baterie měla vydržet od 1 do 4 týdnů.
S aktivním GPS modulem to může být mezi 8 a 16 hodinami.
Jak již bylo popsáno výše některé modely nabízejí i tzv. intervalové měření, GPS se aktivuje např. 1x za 60 sekund, tento typ měření je daleko šetrnější k výdrži baterie a ta se tak prodlužuje i na několik dní, jen se musíme smířit s menší přesností, protože sporttester pak chybějící hodnoty dopočítává.
3) SPORTTESTERY NAD 10 000 KČ
V běžném provozu by Vám měla baterie vydržet od 2 do 6 týdnů.
S aktivním GPS modulem to může být od 14 do 60 hodin (výjimečně i více).
Jak již bylo popsáno výše některé modely nabízejí i tzv. intervalové měření, GPS se aktivuje např. 1x za 60 sekund, tento typ měření je daleko šetrnější k výdrži baterie a ta se tak prodlužuje i na několik dní, jen se musíme smířit s menší přesností, protože sporttester pak chybějící hodnoty dopočítává.
Sporttestery: aplikace do PC a chytrých zařízení
V okamžiku, kdy se svým novým sporttesterem dokončíte danou aktivitu, bude Vás jistě zajímat, jak dále pracovat se získanými daty. Prohlížení výsledků pouze na displeji sporttesteru není vždy optimální z důvodu velikosti a rozližení displeje. Lze však využít další možnosti.
Většina výrobců a značek má vlastní internetové a mobilní aplikace pro vyhodnocování a sdílení Vašich výsledků. Přesun dat je velmi jednoduchý, ve většině případů jsou k tomu využívány USB kabely či bezdrátové připojení pomocí Bluetooth nebo Wifi.
Data při aktivitě jsou primárně ukládána do interní paměti sporttesteru. Zde se jen liší velikost jejich úložiště, která z pravidla může být od několika málo Megabytů až do několika desítek Gigabytů.
Na trhu je internetových a mobilních aplikací celá řada, některá umožňují i plánování tréninku dopředu (fázový i intervalový trénink) společně s cíli, kterých chcete dosáhnout - každý den si tak můžete sledovat, jak se ve cvičení posouváte a to pohodlně na tabletu, počítači či Vašem chytrém mobilním telefonu. Při výběru sporttesteru doporučujeme vybírat z ověřených aplikací ideálně přímo od výrobce (např. POLAR Flow).
Sporttestery: design
Sport a vše kolem něj je daleko dostupnější než dříve a sporttestry si dnes pořizují i méně aktivní lidé, pro které je sporttester symbolem zdravého životního stylu a součástí image. Na tento trend zareagovali i výrobci sporttesterů. Výsledky jsou často ohromující a některé sporttestry resp. "hodinky" můžeme označit přímo za skvosty, které dokáží perfektně ozdobit Vaše zápěstí i na firemních a jiných společenských akcích.
Sporttestery: záruka a servis
Na trhu dnes naleznete velkou spoustu prodejců, kteří nabízejí sporttestery za různé ceny a různého původu včetně zahraničních trhů (Polsko, Maďarsko atd.). Vždy myslete na to, že je důležité nakupovat sporttestery u ověřených a autorizovaných prodejců. V případě opaku Vás mohou čekat problémy s ovládáním, které budou v cizím jazyce. Další nepříjemnou kapitolou jsou případné nevyřízené reklamace či záruční a pozáruční servis.
Kvalitní sporttester stojí v řádech tisíců korun, doporučujeme tedy volit z prověřených prodejců s kvalitním poradenstvím a oficiálním zastoupení dané značky.
Fitham s.r.o. je již přes 10 let autorizovaným prodejcem veškerých sporttesterů, které naleznete v naší nabídce. Kvalita, záruka, servis a odborné poradenství jsou u nás absolutním standardem, stejně jako původ z oficiální české distribuce s plnou zárukou.
Široký sortiment námi nabízených modelů najdete v našem eshopu v sekci Váhy, pulsmetry.
Pokud byste s výběrem spottesteru potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše techniky, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9,00 do 18,00 hodin na naší zákaznické lince 602 119 550.
Přejeme vám šťastnou ruku při výběru Vašeho sporttesteru a věříme, že vám pomůže upevnit vaše zdraví a dosáhnout vašich cílů. Váš specialista na fitness - Fitham.cz