Fitness dárky na poslední chvíli? Přijďte na naše prodejny! Rádi Vám s výběrem pomůžeme a vše ukážeme.
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Jak vybrat rotoped

rotoped image

Rotoped a jak ho vybrat je vždy otázkou toho kdo a jak na něm má šlapat. Jiný rotoped bude vyhovovat pro kondiční šlapání na redukci tuku 80 kg ženy, jiný pro rehabilitaci staršího člověka a jiný pro trénink aktivního 100 kg sportovce.

Vždy je třeba zohlednit váhu a výšku osob které mají rotoped používat s ohledem na velikost rámu stroje a možné nastavení sedla a řídítek. Další důležitou věcí je požadovaný rozsah možné zátěže a s tím související plynulosti šlapání.

Za jednu z nejzásadnějších věcí pak považujeme způsob zajištění záručního a pozáručního servisu a dostupnost náhradních dílů, která je hlavně u levnějších značek velmi problémová. Zákazníci si to často neuvědomují, ale u většiny nespecializovaných  prodejců je třeba rotoped v případě problému rozebrat a zaslat na reklamaci, což je velmi nepříjemné a zdlouhavé. Na trhu je ale i několik specializovaných firem, které, stejně jako my, zajišťují servis u zákazníka doma v případě poruchy stroje. Pokud tedy s rotopedem máte nějaký problém, technik dojede na místo a závadu odstraní, případně na naše náklady stroj odveze a přiveze.   

 

Rotoped jak vybrat ergonomie rámu

Velikost rámu, nosnost a ergonomie posedu

Nosnost rotopedu vždy souvisí s masivností rámu, bohužel ji dnes určují sami výrobci a údaje jsou ne vždy reálné. U těžších osob tedy vždy doporučujeme orientovat se dle hmotnosti stroje, která vám napoví kolik je na stroji materiálu, jak masivní rám je a co vydrží. Záleží samozřejmě ale i na kvalitě zpracování a použitých materiálech.

 

Správný posed na rotopedu bez zbytečných bolestí zad, či krční páteře je základem pro vytrvání u pravidelného tréninku. Rotoped je tedy třeba vybírat podle výšky osob které jej mají využívat a následujících předpokladů:

1/ Velikost rámové konstrukce (max. vzdálenost sedlo-řídítka) vždy souvisí s cenou rotopedu (množstvím materiálu). Levnější rotopedy do cca 5 000 Kč jsou s ohledem na nutnou úsporu materiálu rámově malé, řídítka mají nízko, jsou tedy vhodné výhradně pro drobnější osoby do cca 165 cm. Rotopedy střední třídy mají už větší, universální rám vyhovující i díky širokým možnostem nastavení na drobnější i vyšší postavy.

2/ Výška řídítek a jejich polohování jsou důležité pro posed s rovnými zády. Na rotopedech rámově malých, které mají nízká řídítka sedíte předkloněni dopředu což je nevhodné nejen pro bederní oblast zad, ale bolí z toho i ruce a např. při sledování televize musíte hlavu zvednout nahoru, čímž se přetěžuje i krční páteř. 

Rotopedy: sedlo a sedlová trubka

 

3/ Možnost nastavení sedla nejen výškově, ale i jeho vodorovný posun vůči řídítkům je důležitý hlavně tam, kde má rotoped využívat více osob, nebo v případě rehabilitačního cvičení. Tuto možnost má již dnes většina slušně provedených rotopedů. Pro ty kdo požadují výměnu sedla např. za cyklistické doporučujeme hlídat standardní uchycení sedla na trn. 

Pro správné nastavení sedla si můžete přečíst tento článek.

 

Samostatnou skupinu pak tvoří tzv. recumbenty (horizontální rotopedy) na kterých sedíte s opřenými zády a pedály máte před sebou. Ty jsou vhodné i pro osoby trpící bolestmi zad či se zhoršenou stabilitou. I u nich samozřejmě platí požadavek na dostatečnou velikost rámu a co největší možnosti nastavení sedla a řídítek (základem je nastavení vzdálenosti sedla vůči pedálům a řídítkům u vyšších modelů pak i náklon opěradla a řídítek). 

 

 
Rotoped jak vybrat šlapací střed miskový

Šlapací střed rotopedu

Jedním z nejdůležitějších dílů rotopedu je šlapací střed, který zásadně ovlivňuje tichost chodu a životnost stroje. U levnějších rotopedů bývá jen obyčejný miskový šlapací střed, u těch lepších pak šlapací střed s ložisky a klikami na čtyřhran. Typ středu poznáte na první pohled podle uložení klik rotopedu

Levnější rotopedy osazené jednodušším miskovým šlapacím středem mají jednodílnou ohnutou kliku procházející tělem rotopedu (obrázek vlevo). Tento typ středu je nutné pravidelně seřizovat. I tak ale po čase dojde k jeho opotřebení, zvýšení hlučnosti a je nutné jej vyměnit. Výměna středu přitom s ohledem na ceny dílů a servisu vychází často na polovinu ceny nového rotopedu. 

Rotoped jak vybrat šlapací střed s ložisky

 

 

 

 

Lepší modely mají středové složení s ložisky a klikami na čtyřhran známé z klasického kola (na obrázku vpravo). Tento šlapací střed je v případě kvalitního provedení bezúdržbový a tichý.

Samozřejmě i u tohoto středu se kvalita provedení a životnost se může částečně lišit dle jednotlivých výrobců. Každopádně pro klasické rodinné použití bychom doporučili rotopedy s ložiskovým šlapacím středem a klikami na čtyřhran.  

 

 

 

  

 

Rotopedy: brzdný systém

Jak vybrat rotoped – brzdný systém

Většina rotopedů má dnes brzdu magnetickou, u které odpor při šlapání vytváří sada permanentních magnetů. Přibližováním či naopak vzdalováním magnetů od setrvačníku se mění síla magnetického pole a brzdný účinek. Pohyb lišty probíhá buď otočným regulátorem ručně (u manuálně ovládaných rotopedů), nebo servomotorem (u elektronicky ovládaných rotopedů). Rotopedy se liší počtem magnetů a tím i maximální možnou zátěží, kterou umí vyvinout. 

U domácích rotopedů je tato brzda nejoblíbenější pro svou tichost a prakticky neomezenou životnostPozor jen na levné programovatelné rotopedy, osazené nekvalitními servojednotkami s plastovými díly, jejichž životnost je nevalná.   

 

Rotopedy: brzdný systém

O něco dokonalejším systémem, pro domácí účely moc nevyužívaným, je brzda indukční (elektromagnetická), která je vhodná i pro terapeutické či medicínské účely a to pro svou přesnost. U indukční brzdy nedochází k žádnému pohybu, u setrvačníku je napevno instalována cívka s elektromagnetem, počítač řídí proud v cívce a tím sílu magnetického pole.

Nevýhodou rotopedů s indukční brzdou jsou velmi drahé opravy v případě poruchy základové desky apod., doporučili bychom tedy kupovat stroje s touto brzdou výhradně od prověřených renomovaných značek používajících kvalitní komponenty (BH FITNESS, FLOW FITNESS, TUNTURI, FINNLO....).  

 

 

Rotoped jak vybrat setrvačník a řemen

Hmotnost setrvačníku a převod


Každý rotoped je osazen setrvačníkem, jehož hmotnost zajišťuje plynulost šlapání bez nepříjemných trhavých pohybů. Čím těžší chcete při šlapání využívat zátěže, tím těžší by měl být i setrvačník:

- pro šlapání s minimální zátěží stačí i rotoped se setrvačníkem 3 až 5 kg

- pro nenáročné domácí kondiční šlapání je optimální setrvačník okolo 7 kg

- pro sportovněji zaměřené osoby, nebo při požadavku na využití těžších zátěží je vhodné zvolit rotoped s hmotností setrvačníku cca 9 až 12 kg 

 

 

Rotoped jak vybrat ruční ovládání zátěže

Jaké vybrat ovládání zátěže rotopedu?

Při výběru rotopedu budete stát před volbou, zda vybrat rotoped s manuální regulací zátěže otočným regulátorem, nebo elektronicky řízený rotoped, u něhož zátěž ovládáte přes počítač stroje, případně i přes SMART telefon či tablet. 

U rotopedu s manuální regulací měníte zátěž jednoduše otáčením mechanického regulátoru se stupnicí 1 až 8 (uvedené číslo neodpovídá na všech rotopedech stejné zátěži, zátěž č.5 je tedy na každém rotopedu jiná).

Rotopedy: způsob ovládání zátěže

U rotopedů s elektronicky ovládanou zátěží pak požadovanou zátěž nastavíte buď ručně tlačítky + a - na displeji stroje, nebo se mění dle předvoleného programu sama, automaticky během šlapání. Počet a typy programů se liší dle jednotlivých modelů a značek, zpravidla bývá rotoped vybaven několika profilovými tréninky (zátěž se mění dle zvoleného profilu trati, který stejně jako vaši polohu vidíte na displeji rotopedu), možností vytvoření vlastního tréninku, případně speciálním HRC programem korigujícím zátěž dle vaší tepové frekvence. Posledně jmenovaný program má ale význam jen v případě, že rotoped komunikuje s hrudním pásem měřícím přesně tepovou frekvenci. 

Vybrané modely elektronicky ovládaných rotopedů jsou pak vybaveny i bluetooth umožňující komunikaci s tréninkovými aplikacemi.

 

  

 

Rotoped jak vybrat aplikaceInternet, Youtube, či virtuální trénink !

Vybrané modely elektronicky řízených rotopedů (FLOW FITNESS, TRINFIT, BH FITNESS, TUNTURI ... ) umožňují buď přímo na jejich displeji, nebo po napárování stroje s tabletem přes Bluetooth a po stažení patřičné aplikace široké možnosti individuálních tréninků, jejich ukládání, zobrazení grafů s průběhem tréninku, jízdu na GOOGLE Maps, či reálnou krajinou atd..

Rotoped jak vybrat dotykový displej

Jednoduše si vytvoříte svou vlastní trať na GOOGLE Maps a následně jí projíždíte doma na svém rotopedu metr po metru včetně stoupání.

Možnosti a funkčnost aplikací se bohužel liší dle konkrétních značek. Jak tomu už bývá, aplikace ZDARMA bývají obvykle jednodušší, nemají tak propracovanou grafiku a poskytují jen základní funkce, na druhou stranu dokonalejší placené aplikace pak mají i možnost osobních trenérů, kteří vás během tréniinku motivují a navádí. 

Některé vyšší modely pak už mají integrovaný dotykový displej a umožňují surfování na internetu ve standardním internetovém proghlížeči, puštění videa na Youtube, či vlastním audio, či videosouborů. 

 

 

  

Rotoped jak vybrat Měření tepové frekvence

Měření tepové frekvence

Měření tepu je klíčovým údajem pro účinné cvičení ať už ke spalování tuku, nebo fyzickou kondici.

Jen nejlevnější modely už dnes snímání tepu vůbec nemají, většina modelů je vybavena minimálně dotykovými snímači na řidítkách (tzv. hand-pulse), které jsou ale vhodné spíše pro občasné orientační přeměření tepu, jelikož jejich pevné držení po celou dobu tréninku je velmi nepohodlné a měření má navíc toleranci +/- 15%. 

Pokud chcete měřit tep během celého tréninku a přesně, určitě investujte do rotopedu s přijímačem signálu od hrudních pásů (ať už analogové, nebo přes Bluetooth). Hrudní pás pak vysílá bezdrátově informaci do počítače rotopedu a ten ji následně zpracovává. Hrudní pásy měří tepovou frekvenci s přesností EKG a jejich použití je maximálně komfortní.

Dříve se využívalo i snímání tepu z boltce ucha (ušní upínkou), tento způsob dnes už ale najdete na minimu strojů z důvodu nepřesnosti měření. 

 

Rotopedy: Transportní kolečka, vyrovnání nerovností

Transportní kolečka, stabilita rotopedu

Rotopedy jsou většinou v přední části vybaveny přepravními kolečky, které umožňují snadné přesunutí rotopedu na požadované místo. 

 

Většina rodinných modelů má pak i seřizovací nožičky na vyrovnání drobných nerovností podlahy mezi přední a zadní částí rotopedu, aby rotoped pevně stál a nekýval se, což působí při šlapání rušivě.

U levnějších modelů je vyrovnání řešeno excentrickou koncovkou nožičky, u lepších rotopedů pak přímo seřizovacím otočným regulátorem na koncovce nohy.

 

  

Rotoped jak vybrat Měření tepové frekvence

Výhody koupě rotopedu u specializované firmy

Osobně bych věci jako je jízdní kolo, sekačka, nebo právě rotoped nikdy nekoupil v klasickém všeobecném eshopu, nebo marketu, protože ze zkušenosti vím, že cokoli následně člověk potřebuje, má smůlu. 

Při koupi u specializované odborné firmy získáte řadu výhod:

  • možnost dodání rotopedu včetně montáže technikem u vás doma
  • poprodejní poradenství s obsluhou produktu pokud si nebudete s čímkoli vědět rady - námi prodávané produkty známe a s jejich obsluhou vám rádi poradíme
  • zajištění záručního servisu technikem přímo u vás doma - pokud budete mít se strojem jakýkoli problém, bez nutnosti rotoped rozebírat a posílat na servis k prodejci či dovozci jak je běžné u většiny firem
  • prodlouženou záruku - na většinu strojů nabízíme prodlouženou záruku a to na celý stroj, případně jeho nejdůležitější části. Proto pokud je pro vás délka záruky důležitá, vždy si před koupí pečlivě zkontrolujte skutečnou délku záruky poskytované prodejcem na jednotlivé části stroje.

 

 

Široký sortiment námi nabízených rotopedů najdete v našem eshopu v sekci rotopedy, ergometry.

Pokud by jste s výběrem rotopedu potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše techniky, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9 ,00 do 18,00 hodin na naši zákaznické lince 602 119 550. 

 

 

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho rotopedu a věříme, že vám pomůže upevnit vaše zdraví a dosáhnout vašich cílů.  Váš specialista na fitness - Fitham.cz

 

Fitness prodejna LiberecRotopedy prodejna

 

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět