Jak vybrat posilovací věž
Čím dál více lidí si uvědomuje důležitost své fyzické kondice, a tak častým doplňkem domácí posilovny bývá nejen kardio trenažér, ale i posilovací věž či klasické posilovací stroje a lavice na činky. Při výběru posilovací věže je třeba zohlednit řadu faktorů – od vašich tělesných proporcí jako je váha a výška, přes vaše zkušenosti s posilováním, až po cíl, kterého chcete dosáhnout.
Jiné nároky na posilovací věž bude mít člověk středního věku, jehož cílem je, ať už ze zdravotních či estetických důvodů, zdravá tělesná schránka bez ochablých svalů, vrstev tuku a bolavých zad. A zcela jiné pak nadšený mladík či sportovec, který pravidelně cvičí v posilovně a kupuje věž domů kvůli úspoře času při dojíždění do posilovny, anebo z důvodu cvičení v pohodlí domova kdykoli má chuť a čas bez nutnosti čekání na obsazený stroj.
Otázka, jakou posilovací věž vybrat souvisí s vaším cílem, kterého chcete dosáhnout, ale také s vašimi zkušenostmi v tréninku. Zákazníky, kteří vybírají posilovací věž, lze tak rozdělit do dvou skupin.
DO JAKÉ SKUPINY PATŘÍTE VY?
První skupina jsou lidé, bez větších zkušeností s posilováním, jejichž cílem není hora svalů, ale posilování berou spíše jako doplněk ke zdravému životními stylu, chtějí zhubnout, zpevnit svaly nebo doplnit jiné sportovní aktivity.
Druhá skupina jsou lidé, kteří pravidelně navštěvují posilovnu, cvičení berou vážněji a mají jasně stanovený cíl na budování svalové hmoty, nebo celkové zesílení.
Pro zmíněnou první skupinu zřejmě nebude nutné, aby si mohli naložit na protisměrné kladky stovky kg zátěže. Postačí spíše jednodušší věž, na které dokážeme funkčně procvičit celé tělo za pomocí lehčích vah a základních stanovišť.
U druhé skupiny už se můžeme bavit o propracovanějších verzích věží. Můžeme totiž předpokládat, že cvičenec, kterému jde o budování svalů a zacílení na konkrétní svalovou skupinu, bude rozhodně potřebovat posilovací věž s bohatšími možnostmi, než cvičenec, kterému jde pouze o zpevnění svalů.
Hlavní rozdíl mezi posilovací věží pro rekreační cvičence, nebo pokročilé (bodybuildery) bude pravděpodobně v nosnosti kladek, hmotnosti instalovaného závaží, bytelnosti celé konstrukce, výškově nastavitelných sedadel atd.
DOPORUČENÍ PRO VÝBĚR POSILOVACÍ VĚŽE
- Zvažte své cíle a úroveň zkušeností: Pokud jste začátečník, zvažte jednodušší modely s menší nosností, hmotností závaží a základními funkcemi. Pokud jste pokročilý cvičenec, hledejte věže s vyšší nosností a více možnostmi nastavení.
- Prostorové možnosti: Ujistěte se, že máte dostatek prostoru pro instalaci a bezpečné používání posilovací věže. Pokud při výběru dbáte na výšku posilovací věže kvůli nízkému stropu, doporučujeme si nechat rezervu přibližně 10 cm. Může se totiž stát, že budete v horní části věže potřebovat utáhnout šroub a v případě, že byste vybrali věž s rozměry na milimetry ke stropu, nedostanete se k dotažení potřebným nářadím.
- Kvalita a stabilita: Kvalitu a celkovou stabilitu konstrukce samozřejmě zhodnotíte nejlépe na vlastní pohled na jedné z našich kamenných prodejen, kde vám naši vstřícní kolegové moc rádi poradí. Pokud však nemůžete z jakýchkoliv důvodů navštívit naši prodejnu, doporučujeme se podívat na diskusi pod příslušnou posilovací věží, kterou naleznete na našich stránkách, nebo na recenze uživatelů, kteří si již věž pořídily.
- Funkčnost a rozmanitost cvičení: Zvažte, jaké cviky chcete provádět a zda vámi vybraný model umožňuje jejich provádění.Prostor na věž a počet stanovišť
- Další důležité body:
- Cíl + jak často budu cvičit – ergonomie, nastavení, šetrnost ke kloubům
- Mechanika stroje – rámová konstrukce, kladky + lanka, uložení adaptérů (šroub/maznice)
- Ergonomie – nastavení sedáku, opěrek, kopače, rozsahu cviků
- Výška člověka – max. kladka, možnost nastavení
- Není vhodnější posilovací lavice se stojanem?
POSILOVACÍ VĚŽE A KVALITA RÁMOVÉ KONSTRUKCE
Bohužel čím dál častější je dovoz a výroba nekvalitních strojů z dálného východu, které jsou materiálově ošizené a konstruované „na oko zákazníka“. Na obrázku a v popiscích se tváří jako kvalitní věž a většinou mají spoustu stanovišť. Nesplňují však základní požadavky na kvalitu, bezpečnost a ergonomii pohybu. Většinu cviků na nich pak vůbec nelze správně provést, cvičení je nepříjemné a ze stroje se tak postupně stane odložený „věšák“
Zcela zásadní věcí při výběru posilovacího stroje či lavičky je možnost polohování jednotlivých opěrek a adaptérů. Pokud je jimi stroj vybaven, lze posed a průběh cviku upravit podle konkrétních tělesných proporcí člověka, cvičení na stroji je komfortní a nedochází k poškozování kloubů a šlach. Levnější stroje, které nemají alespoň základní možnosti polohování nedoporučujeme kupovat. U posilovacích lavic na činky je pak důležitá jejich velikost a rozsah nastavení úhlu.
POSILOVACÍ VĚŽE A TYP ZÁVAŽÍ
První varianta závaží mohou být jednotlivé kotouče různých hmotností a průměrů. Průměry vrtání kotoučů mohou být: 25, 30 a 50 mm, kde je důležité vybrat buď kotouč se stejným průměrem jako je nakládací trn, nebo s průměrem vyšším. Hmotnost jednotlivých kotoučů se nejčastěji pohybuje od 1,25 kg až po 25 kg. Výhodou kotoučového závaží může být vysoce individuální nastavení hmotnosti závaží pro váš trénink a možnost dokoupení dalšího závaží pro zlepšení výkonů. Jeho nevýhodou může být naopak opakované nandávání a sundávání kotoučů z trnu při změně závaží.
Druhý typ závaží jsou pak většinou předinstalované zásobníky s cihličkami, kde závaží vybíráme pomocí kolíku, který zasuneme do příslušné cihličky. U strojů s cihličkovým závažím by pak cihličky měly být kovové s pojezdovou vložkou, zaručující tichý a plynulý chod. Jejich největší benefit je v jednoduchosti zvolení zátěže, a naopak negativum může být nižší individuálnost volby zátěže vůči kotoučovému a limitace závaží, které je již instalováno, protože ne u všech věží lze dokupovat dodatečné cihličky ke zvýšení zátěže. Některé věže jsou však navíc vybaveny dodatečnou zátěží (většinou pomocí otočného kolečka), kde si můžeme dodatečně přidat zátěž po menších vahách.
POSILOVACÍ VĚŽE - KLADKY A PŘEVODY
Velmi důležitou a na servis drahou částí posilovacích věží jsou převodová lanka a kladky. Životnost lanek je daná kvalitou použitých materiálů a zvolením správného průměru lanka. Hlavně u levnějších věží se stává, že výrobce použije vzhledem k pojezdové drážce kladky nevhodný průměr lanka, a to se potom velmi rychle opotřebovává. U kladek je důležité osazení ložisky a hlavně pevnost materiálu v kterém je ložisko osazeno (pokud je ložisko v nekvalitní plastové kladce není to nic platné a velmi rychle se tak zničí).POSILOVACÍ VĚŽE, LAVICE A MOŽNOST JEJICH SLOŽENÍ
Vybrané posilovací lavice a stroje lze pro úsporu místa po docvičení více či méně složit. Ne vždy je to ale šťastné řešení, hlavně u levnějších neznačkových lavic dochází po několika cyklech složení k „vychození“ spojů a jejich nestabilitě. Doporučujeme tak zvážit, pokud nutně potřebujete skládací lavici. Pokud opravdu trváte na možnosti složení, doporučujeme zainvestovat více peněz za účelem vyšší kvality.
POSILOVACÍ VĚŽE A JEJICH CENA
Cena stroje vždy souvisí s jeho kvalitou a komfortem cvičení na stroji. Popisky bohužel vytváří sami dovozci či výrobci strojů, a jejich hodnocení jsou tak velmi často neobjektivní. Pokud se někdo domnívá, že koupí kvalitní posilovací věž se širokou škálou cviků za částku okolo 10 000 Kč, bude pravděpodobně zklamaný. I když totiž věž působí na obrázku a popisu kvalitně, skutečnost pak bývá opačná.
Před koupí je dobré si porovnat cenový rozsah u požadovaného typu stroje a zvolit dle požadované kvality patřičnou kategorii (pokud tedy chcete koupit např. posilovací lavici se stojanem na činku a v nabídce jsou modely od 2 do 12 000 Kč, pak pro nenáročné domácí použití, bude rozumnou volbou lavice za cca 5–7000,- Kč (zlatá střední cesta). Kdo požaduje maximální komfort při cvičení a patřičnou variabilitu, doporučujeme sáhnout po značkovém výrobku vyšší cenové kategorie. U nejlevnějších modelů se nízká cena vždy podepisuje na kvalitě a jsou pro zákazníky jen zklamáním. Doporučujeme je tedy nepořizovat.
POSILOVACÍ VĚŽE – ZÁRUKA A SERVIS
Velmi důležitou věcí je délka záruky, zajištění servisu a náhradních dílů na posilovací stroje. Výhodné je zakoupit stroj u firmy zajišťující servis v případě poruchy u zákazníka (stroj pak není třeba nikam vozit či posílat na reklamaci, jak je to běžné u většiny prodejců a eshopů, ale technik přijede k Vám a závadu odstraní).
Široký sortiment námi nabízených modelů najdete v našem e-shopu v sekci Posilovací věže.
Pokud byste s výběrem posilovací věže potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše prodejce, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9,00 do 18,00 hodin na naší zákaznické lince 602 119 550 anebo můžete navštívit naše kamenné prodejny.
Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho nové posilovací věže a věříme, že vám pomůže upevnit vaše zdraví a dosáhnout vašich cílů. Váš specialista na fitness - Fitham.cz