Fitness dárky na poslední chvíli? Přijďte na naše prodejny! Rádi Vám s výběrem pomůžeme a vše ukážeme.
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Jak vybrat olympijskou osu

Jak vybrat olympijskou osu

Pod pojmem "olympijské osy" můžete nalézt řadu produktů lišících se délkou osy, průměrem úchopové části, tvarem a samozřejmě materiálem, nebo osazením otočné nakládací části. Tento název se totiž zažil pro všechny osy s průměrem nakládací části 50 mm (tedy na kotouče s vrtáním 50 mm). 

Při výběru olympijské osy pro vaše fitnesscentrum, nebo domácí trénink je důležité vědět několik zásadních informací, které ovlivní nejen životnost olympijské osy, ale i bezpečnost a maximální výkony při vašem tréninku. 

Pojďme se tedy na ně podívat blíže. 

 

Rozměry a průměr osy

Olympijská osa dimension

Délka osy - u olympijských os můžete narazit na osy různé délky. Standadní délka závodních os používaných při soutěžích je  2 200 mm u mužské osy a 2 010 mm u osy ženské. Standardní hmotnost olympijské osy je 20 kg (bez uzávěrů), u dámské verze pak 15 kg. Pro cviky jako bicepsový zdvih apod. ale ve fitnesscentrech najdete i osy kratší s délkou 1 500, či 1 800 mm. Každopádně pokud vybíráte universální osu pro crossfit, klubovou či domácí posilovnu, pak bude určitě správnou volbou nejčastěji používaná osa standardní délky 2 200 mm

Průměr úchopové části osy - standardní soutěžní osy mají průměr 28 mm a tento průměr osy najdete i ve většině posiloven, trojbojařských klubů či crossfitových centech. Kromě tohoto průměru jsou ale na trhu i osy silnější s průměry 28,5 mm, 29 mm, a 30 mm. Zvýšením průměru osy se sníží její pružnost což je žádoucí hlavně u ryze silových disciplín jako je dřep, benchpress apod. Naopak cviků využívajících pružnost osy (mrtvý tah, nadhoz atd.) je volena měkkčí a tudíž užší verze osy.

Průměr otočných nakládacích trnů - nakládací trn olympijských os má vždy průměr 50 mm a pasují na něj tedy veškeré "olympijské" kotouče s vrtáním 50 mm (reálné vrtání je vždy nepatrně větší, aby šli kotouče na osu nasunout). 

Délka úchopové části a nakládacího trnu na kotouče - standardní délka úchopové části je 1300 mm, délka nakládacích trnů na kotouče pak 415 mm. Můžete najít ale i osy s jinými rozměry, vždy doporučujeme hlídat, aby rozměr nakládací části byl v souladu s vnější roztečí případného stojanu na činku (nakládací část činky by měla být minimálně o 15 cm delší než vnější rozteč stojanu, aby šla činka pohodlně odložit).

Rysky pro optimální úchop olympijské osyna osách bývají zpravidla vyznačeny jeden až dva páry rysek. Ty otznačují základní úchop v šíři 81 cm pro bench-press, případně i druhý 91 cm pro mrtvý tah, trh a nadhoz. Tyto rysky mimo jiné zamezují i nerovnoměrného držení osy během cvičení.

  

Jak vybrat olympijskou osu - nosnost a pevnost v tahu

Nosnost osy, pevnost osy v tahu

Druhou zásadní věcí při výběru olympijské osy je její materiál určující vlastnosti osy, potažmo její nosnost. Většina zákazníků sleduje při koupi prioritně udávanou nosnost v kg, což není optimální. Jedná se o statickou hodnotu, která neodpovídá reálnému zatížení osy při cvičení.

Mnohem důležitější je hodnota pevnosti v tahu udávaná v jednotkách PSI (příp. MPa). Čím vyšší hodnota, tím kvalitnější osa, vyšší nosnost a i delší životnost osy při správném zacházení. Tento údaj udává při jakém zatížení osa praskne.  Levné osy mívají hodnoty mezi 130 a 150 PSI, osy střední kategorie 160 až 180 PSI. Skutečně kvalitní osy určené pro komerční využití a náročné silové tréninky pak dosahují hodnot 190 až 230 PSI, tyto osy už snesou i extrémní zatížení. Naopak při těžších vahách mohou u os s PSI pod 150 PSI vznikat trvalé deformace a ohnutí.

 

Pružnost osy 

Pružnost osy je u všech značek os prakticky shodná (modul pružnosti v tahu cca 205-215 GPA). Změny pružnosti osy můžete tedy docílit buď změnou délky osy, jejího průměru, nebo změnou délky úchopové a nakládací části.

Delší a užší osa bude tedy pružnější než osa s "tlustším" průměrem úchopové části či celkově kratší. A jelikož délka úchopové a nakládací části bývá shodná, nejčastějším řešením změny pružnosti je navýšení průměru osy na 29 až 30 mm. Každý milimetr způsobí zásadní rozdíl v pružnosti a chování osy při tréninku. Pokud tedy chcete osu pružnější, volte standardní průměr 28 mm, pokud chcete osu která pruží méně, doporučujeme zvolit osu s atypickým průměrem 29 či 30 mm.

 

Olympijská osa pružnost

Teoreticky lze pružnost osy ovlivnit i délkou nakládacích trnů, které určují vzdálenost kotoučů od středu osy. Čím je nakládací trn delší, tím blíže jsou kotouče ke středu osy a průhyb osy je menší. Naopak prodloužené verze osy (tzv. deadlift bar, elephant bar) jsou velmi pružné.

Vždy je důležité přizpůsobit koupi osy vaší disciplíně. Vzpěrači ocení co největší pružnost osy s ohledem na využití nahromaděné energie v ose pro maximální výkon. Naopak pro silový trénink je vhodnější osa tuhá, bez nežádoucího vlnění a vibrací.

 

Důležitá bude také vhodná volba kotoučů umožňujících např. odhozy (tzv. bumpery) či volba materiálu podlahy, na který je osa společně s kotouči odkládána.

 

Jaké vybrat rádlování olympijské osy

Jaké rádlování zvolit ?

Rádlování, neboli vroubkování osy zaručuje pevný úchop bez prokluzování osy. Jednotlivé osy se liší hloubkou rádlování a její "ostrostí". Jeho vnímání je individuální a to co jeden považuje za nepříjemně ostré rádlování druhému nestačí pro pocit jistoty úchopu. Stejně tak se požadavek na ostrost a hloubku rádlování liší dle využití osy. Trojbojaři hrubší a ostřejší rádlování vadit nebude, kdežto člověku trénujícímu dynamický nadhoz určitě ano. Ostré rádlování samozřejmě zaručí jistější úchop, na druhou stranu při pohybu činky je nepříjemné a nežádoucí. Značkové osy tedy zpravidla volí kompromis a to rozumně hluboké a jemné rádlování. Ideální je, pokud máte možnost, před koupí osu vyzkoušet, aby vám vyhovovala.   

 

Povrchová úprava osy

Jakou vybrat povrchovou úpravu olympijské osy


Jako povrchová úprava olympijských os se používá chrom, zinkování, případně se osy prodávají zcela bez povrchové úpravy tzv. surové.

V případě, že jste laik, či běžný cvičenec, povrchová úprava olympijské osy vás bude asi zajímat spíše z pohledu vzhledu osy a její ochrany před korozí. Pro profesionály je ale velmi důležitá s ohledem na cit, který při držení činky mají. Pokud osa je povrchové upravena zinkováním nebo chromem, není rádlování osy tak ostré.

Profesionální lifteři u kterých už hraje roli každý sebemenší detail někdy používají právě olympijské osy bez povrchové úpravy, což ale obnáší pravidelnou péči o osu, její kartáčování, čištění a konzervaci. Důvodem je právě větší cit při přenosu signálů od nervových zakončení v ruce do mozku. Podvědomě pak korigujeme přesné držení, stabilitu a optimální tlak do činky. I to je důvod proč je nevhodné s jakoukoli činkou cvičit v rukavicích. 

 

 

Jak vybrat olympijskou činku náboje

Konstrukce nábojů olympijské osy

Posledním parametrem, který bych zmínil je vnitřní konstrukce nakládacích trnů na kotouče. Ty mohou být vybaveny buď kluznými pouzdry, nebo speciálními jehlovými ložisky. Obojí má své výhody a nevýhody, opět záleží na cvicích, které s olympijskou činkou chcete provádět. Kluzná pouzdra nezajistí tak plynulé a rychlé "protočení" nakládacího trnu jako jehlová ložiska, na druhou stranu dávají větší stabilitu pří výtahu činky. Jehlová ložiska jsou jednoznačně nutná u dynamických cviků a tedy vzpěračských os, kde je třeba se lehce dostat "pod činku", aniž by došlo ke zranění zápěstí. 

 

 

 

Široký sortiment  olympijských os najdete v našem eshopu v sekci  Olympijské osy.

 

Pokud by jste s výběrem olympijské osy potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše techniky, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9 ,00 do 18,00 hodin na naši zákaznické lince 602 119 550. 

 

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho fitness vybavení a věříme, že vám pomůže upevnit vaše zdraví a dosáhnout vašich cílů.  Váš specialista na fitness - Fitham.cz

 

Fitness prodejna LiberecČinky prodejna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět