Cyklo sezóna je v plném proudu, a proto se pojďme podívat, jak se o vaše elektrokolo starat, aby motor i baterie vydržely co nejdéle a vy jste před sebou měli dalších tisíce naježděných kilometrů. Péče je téměř stejná, jako u běžného jízdního kola, ale u baterie bude potřeba důslednost a pravidelnost. O své kolo se starejte pravidelně, pečlivě a s láskou! Před první jízdou také nezapomeňte pročíst příručku, kterou jste obdrželi společně s elektrokolem, najdete tam spoustu užitečných informací.
Před každou jízdou je důležité zkontrolovat pár základních věcí, které často cyklisté přehlíží. Než vyrazíte, měli byste zkontrolovat především funkčnost a seřízení brzd, kvalitu nahuštění pneumatik, dotažení řídítek, hlavy řízení i šlapadel a také funkčnost přehazovačky. Rozhodně nezapomeňte zkontrolovat stav nabití baterie a funkčnost elektropohonu.
Každých 200 kilometrů si pak vaše elektrokolo zaslouží promazání čepů, ložisek i řetězu, a také přehazovačky. Ujít vaší pozornosti nesmí ani desén a tlak pneumatik, vycentrování ráfků kol i dotažení všech spojů.
Zvláštní péči si žádá baterie
Baterie je jedna z nejdůležitějších a nejdražších součástí elektrokola a péče o ni by měla být i základní záležitostí při samotné údržbě. Po koupi elektrokola se doporučuje nechat baterii třikrát úplně vybít a nabít. Poté se však nemusíte bát kolo nabíjet i po kratších vzdálenostech. Vhodným uskladněním baterie výrazně prodlužíte její životnost.
- Nikdy neskladujte baterii ve vybitém stavu a v chladném prostředí.
- Pokud necháte kolo delší dobu stát na sluníčku, může dojít k přehřátí baterie. Tím se zkracuje její životnost.
- Při teplotě kolem bodu mrazu se snižuje dojezd elektrokola (až o 1/3). Nenechávejte kolo s baterií stát venku.
- Při přepravě elektrokola (např. na nosiči auta) doporučujeme baterii na elektrokole omotat strečovou fólií pro ochranu např. před silným deštěm.
- Vždy používejte originální nabíječku dodávanou výrobcem
- Pokud na Vašem elektrokole delší dobu nebudete jezdit, je vhodné vytáhnout baterii ven a skladovat ji v suchu a při pokojové teplotě.
Údržba a mytí elektrokola
Rychlé opotřebení všech součástek způsobuje především nechtěný, a přesto všudypřítomný prach a nečistoty - proto je jejich včasné a pravidelné odstranění klíčové.
Každé kolo je potřeba pravidelně čistit a jinak tomu samozřejmě není u elektrokola. Baterii ponechte nasazenou, její okolí doporučujeme vyčistit vlhkým hadrem. Kolo myjte velmi opatrně, aby se nepoškodily elektrické části. Elektrokolo se NESMÍ MÝT TLAKOVOU MYČKOU (wapkou), vysoký tlak může dostat vodu až do motoru a ten poškodit.
Nezapomeňte také na pravidelné čištění řetězu a promazávání otočných komponentů.
Pravidelný servis
Stejně jako klasické jízdní kolo, potřebuje i elektrokolo pravidelné servisní prohlídky. Opravy motoru nedoporučujeme provádět doma – neodborným zásahem by mohlo dojít k jeho poškození. Při využití pravidelných servisních prohlídek budete mít jistotu, že Vaše elektrokolo je vždy v ideálním stavu.
První garanční prohlídku u nás zakoupených elektrokol mají naši zákazníci ZDARMA.
- Prohlídku je vhodné zrealizovat po ujetí max. 200 km, nejdéle však do 3 měsíců od zakoupení
- Během prohlídky znovu zkontrolujeme dotažení všech spojů, správnou funkčnost brzd, řazení a elektrického systému
- Budete mít jistotu 100% funkčního kola, které je připravené na dlouhodobé používání