Fitness dárky na poslední chvíli? Přijďte na naše prodejny! Rádi Vám s výběrem pomůžeme a vše ukážeme.
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Jak měřit tepovou frekvenci

tepovka_1Nepochybně každý kdo trénuje a chce zlepšit kondici či spalovat tuky, chce vidět rychlé a efektivní výsledky. S tím je, ale krom jiného, spojené i sledování Vaší tepové frekvence. Je potřeba mít o ní pravidelný přehled jak během tréninku, tak i mimo něj. Zjistíte Vaše fyzické limity, aktuální stav a kde jsou Vaše rezervy v tréninku. 

Tepová frekvence udává počet tepů za minutu. Tuto hodnotu může ovlivnit spousta faktorů jako například počasí, stres, nadmořská výška, fyzická únava, stravování a samozřejmě kondice cvičence apod. Proto je důležité si ji pravidelně kontrolovat a poznat Vaše tělo i po této stránce, pokud berete zdravý životní styl či trénování vážně. Klidová frekvence se pohybuje u běžného člověka v rozmezí 65 - 75 tepů za minutu, ale u aktivního sportovce může být výražně nižší.

Pro tento účel se určitě vyplatí zakoupit pro Vaše potřeby adekvátního pomocníka pro měření tepové frekvence. Můžete si u nás vybrat pro indoorové i outdoorové aktivity sporttestery či fitness náramky apod. Případně si můžete měřit tepovou frekvenci prostřednictvím hand pulsů či hrudního pásu na trenažéru.

 

Pro lepší představu o své aktuální výkonnosti je dobré vypočítat orientační maximální hodnotu tepové frekvence přes klasický vzoreček (případně si nechat změřit přesnou maximální tepovou frekvenci přes laboratorní testy): MaxTF = ženy 226 (muži 220) – věk. Díky tomu tak zjistíte orientační maximálku pro lepší představu o tréninkových zónách v kterých se chcete při tréninku pohybovat. 

To v jaké zóně se budete pohybovat má vliv na fyzickou kondici, nárůst svalové hmoty, posílení srdečně-cévního systému a spalování tuku. Optimální tepová frekvence by se měla pohybovat mezi 60 – 75 % z maximální tepové frekvence (jednoduše ji poznáte tak, že při aktivitě nejste zadýchaní).

TEPOVÉ ZONY 

Pokud se chcete dozvědět více o sporttesterech a fitness náramcích určitě si přečtěte našeho rádce zaměřeného pouze na toto téma.

 

Pokud si zakoupíte trenažér ať už běžecký, veslovací trenažér, rotoped apod. tak máte z pravidla dvě možnosti jak měřit tepovou frekvenci:

 

hand pulse

1) Můžete si měřit tepovou frekvenci prostřednictvím tzv. hand pulsů, které vám pro běžný přehled o tepové frekvence naprosto postačí. Ve většině případů jimi disponují především rotopedy, eliptické neboli crossové a běžecké trenažéry

 

 

 

 

 

 hrudní pás2) Ideálním a někdy i jediným způsobem jak měřit tepovou frekvenci (např. u veslovacích trenažérů) je měření přes hrudní pás. Některé trenažéry (u amerických značek Nordictrack, Proform) využívají bluetooth připojení, ale většina značek (jako Tunturi, Housefit apod.) je častější technologie analogového přenosu o frekvenci 5 kHz. Důležité je především to, aby byla frekvence hrudního pásu nekódovaná. Je to z důvodu, aby jste mohli využívat ten samý hrudní pás na více trenažérech a nemuseli pokaždé kupovat nový.

Naopak u hrudních pásu od sporttesterů jako je Polar, Garmin apod. je frekvence kódovaná, aby jste měli "originální přenos" a nenarušoval Vám ho někdo jiný při tréninku. Z tohoto důvodu někdy nelze kombinovat hrudní pásy od sporttesterů apod. s cardio trenažéry. 

 

Co je důležité vědět o používání hrudního pásu?

Především možnost výměny baterií a spolehlivost hrudního pásu. My doporučujeme v těchto případech hrudní pásy SIGMA, které jsou za dobrou cenu, kvalitně zpracované a mají právě možnost výměny baterií (některé pásy tuto možnost nemají, takže po vybití baterie musíte zakoupit pás nový (cca 300-400 hodin provozu). 

Co se týče samotné aplikace před cvičením, tak je potřeba vědět, že před každým tréninkem musíte mít dotykové ploché elektrody na hrudním pásu navlhčené, aby byly vodivé pro přesnost signálu (to je častá chyba proč pak zákazníkům nefunguje přenos na trenažéru). Je dobré ještě poznamenat, že pás není potřeba s trenažérem pokaždé párovat, po nasazení pásu se sám s trenažérem spáruje do pár vteřin. Po tréninku doporučujeme pás pokaždé opláchnout od potu a nečistot vytvořených při tréninku. Poté jej vždy důkladně vysušte.

Upozorňujeme, že by hrudní pásy neměli používat lidé s lékařským implantátem, případně s podpůrným srdečním přístrojem!

 

 

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět