Co znamená zdravá strava a jak jíst zdravě?
Základ pro kvalitní život
Lidé si v dnešní době čím dál víc uvědomují, že zdravá strava je základ pro kvalitní a plnohodnotný život. Rozhodně to však neznamená vzdát se všeho, co jsme doposud měli rádi a začít jíst pouze zeleninu. Ani nemusíte hned pročítat knihy plné informací, které pro vás budou mnohdy zmatečné a nepřínosné. Stačí totiž jen pár jednoduchých změn a zdravá jídla jsou na světě.
Největší problém dnešní doby (doby internetu a nekonečných informací) je především právě množství informací, které si můžeme najít na pár kliknutí. Velká část z nich totiž bývá zavádějící a může nám spíš uškodit než pomoct. Jak se mám tedy stravovat a co je správně? Na to se podíváme v dnešním článku.
Proč vůbec jíst zdravě?
Důvodů proč jíst zdravě je mnoho, ale tím nejdůležitějším faktorem by pro nás mělo být zdraví. Jak se totiž říká, zdraví máme jen jedno a za peníze si ho nekoupíme! To, že dostatečný příjem kvalitních živin, vitaminů a minerálů má pozitivní vliv na naše zdraví je již vědecky podloženo a není třeba přemýšlet, jestli to má či nemá smysl.
Jaké benefity přináší zdravé stravování?
- Předchází vzniku kardiovaskulárních a jiných onemocnění
- Zlepšuje vitalitu a podporuje normální tělesnou hmotnost
- Pomáhá udržet dobrou náladu a normální mozkové funkce
- Zdravé zažívání díky vysokému množství vlákniny
- Vyšší sportovní výkon
Jak vidíte, zdravé stravování může přinést velkou řadu výhod a můžete s ním začít opravdu kdykoliv. Proč tedy ne hned?
Co je to zdravé jídlo?
Zdravé jídlo můžeme definovat jako takové, které neobsahuje chemické či umělé látky, a proto je považováno za zdraví prospěšné. Pojďme se tedy podívat, jak by taková strava mohla vypadat a co nám přináší.
Podporuje psychické a fyzické zdraví
Zdravé návyky jsou zpravidla spojeny s nižší tělesnou hmotností a vyšším množstvím energie během dne. S tím je také spojená lepší psychická i fyzická kondice.
Snižuje riziko vzniku civilizačních chorob
Díky vysokému obsahu zdraví prospěšných látek, pomáhá zdravá strava předcházet různým nemocem jako je například cukrovka, kardiovaskulární onemocnění a rakovina.
Podporuje sportovní výkonnost
Pokud jste sportovci, nebo se zajímáte o aktivní životní styl, určitě už víte, že trénink ve fitku, nebo dlouhý běh bez jídla není úplně nejlepší. Tělo totiž potřebuje zdroj energie, ze které může.
Optimalizuje energetický příjem
Zdravá strava většinou obsahuje menší podíl cukrů a tuků, tím pádem má i nižší energetickou hodnotu. Může nám tak pomoct i s redukcí tuků, které docílíme kalorickým deficitem (musíme více kalorií vydat, než přijmout).
Pomáhá nám vypadat a cítit se lépe
Jak jsme se již bavili v předchozím bodě, zdravá strava nám může pomoct snížit kalorický příjem a tím dosáhnout redukce tuků. Zdravě vypadající postava, a hlavně to, jak se cítíme, má obrovský vliv na naši psychiku, duševní zdraví a sebevědomí.
Jak začít jíst zdravě?
Důležité je hlavně začít a neodkládat to, mnohdy totiž lidé říkají začnu od pondělí, ale ve skutečnosti nezačnou nikdy. Vyvarujte se drastickým dietám. Spousty lidí zkoušelo mnoho diet, ale neúspěšně. Důvodem bývá extrémní přístup, který se nedá dlouhodobě udržet.
Stačí ze svého jídelníčku odstranit vysoce průmyslově zpracované potraviny a nahradit je čerstvým, co nejméně průmyslově zpracovaným jídlem.
Co si představit pod průmyslovým zpracováním?
- Vysoce průmyslově zpracované potraviny – slazené cereálie, sladké bílé pečivo, sušenky, bonbóny, slazené nápoje, uzeniny, smažené potraviny, brambůrky, a mnoho dalších sladkých i slaných pochoutek.
- Minimálně průmyslově zpracované potraviny – luštěniny, obiloviny, ovoce, zelenina, maso, ryby, brambory, batáty, ořechy, vejce, rýže, ovesné vločky a voda.
Není třeba hledat za tím vědu, a opravdu stačí nahradit většinu vysoce průmyslově zpracovaných potravin, těmi čerstvými a málo zpracovanými. Nebojte můžete si jednou za čas dopřát i to, na co máte opravdu chuť a nemusíte mít strach, že už nikdy neuvidíte svou milovanou pizzu.
Pravidlo zdravého talíře
- ½ talíře by měla tvořit co nejvíce barevná zelenina a ovoce. Zajistíte tak optimální příjem mikroživin a vlákniny.
- ¼ talíře věnujte bílkovinám. Jsou totiž velmi důležité pro růst a udržení svalů, optimální funkci imunitního systému a podporují pocit sytosti.
- ¼ talíře věnujte sacharidům. V moderní době je čím dál tím méně pohybu a díky tomu se snižuje i potřeba přijatých sacharidů, které slouží jako zdroj energie. Vybírejte z kvalitních komplexních sacharidů, které obsahují více živin a vlákniny (luštěniny, obiloviny, brambory, batáty aj.).
- Další položkou jsou tuky, které jsou již přirozenou součástí masa a ryb, není tak třeba věnovat jim zvýšenou pozornost. Pokud však přijímáte maso s nízkým obsahem tuku (kuřecí, krůtí, treska apod.) je dobré doplnit tuk zvlášť, například olivovým extra panenským olejem.
- Pitný režim by měla tvořit především voda, neslazené čaje a káva. To zajistí nulový příjem kalorií z tekutin a dostatečnou hydrataci.
Kde najdu bílkoviny, tuky a sacharidy?
- Zdroje bílkovin – maso, ryby, mořské plody, vejce, mléčné výrobky, luštěniny, obiloviny, tofu, ořechy, sója, syrovátkový protein.
- Zdroje tuku – rostlinné oleje, ořechy a semínka, avokádo, tučné mléčné výrobky a masa.
- Zdroje sacharidů – rýže, brambory, batáty, luštěniny, ovesné vločky, pečivo, ovoce a zelenina.
Strava je dvousečná zbraň, která nám může pomoct, ale i uškodit. Teď už však víte, jaké potraviny zvolit, aby vám jídlo přinášelo jen pozitivní účinky a radost. Stačí o jídle trochu více přemýšlet a věnovat mu o něco více pozornosti, osvojit si základní principy a hurá za vysněnou postavou a šťastným životem.