CVIČTE, SPORTUJTE, HEJBEJTE SE! Zahrnovat do denního režimu pravidelné cvičení lékaři odjakživa doporučují. Jak všichni víme, jakákoliv fyzická aktivita je pro tělo velice dobrá a důležitá. Během momentální pandemie chodit do posilovny a užívat si určité sporty není možné, existuje ale spousta způsobů, jak tento nedostatek kompenzovat – běh, chůze, nebo cvičení doma jsou některé z nejjednodušších možností, které každému umožní zůstat aktivní, aniž byste se vystavovali kontaktu s jinými lidmi a porušovali nařízení. Aby byla motivace sportu za účelem našeho zdraví ještě větší, pojďme si říct vědecky prokázaná fakta, podle kterých pohybem podporujeme imunitu.
- Vědci prokázali, že během cvičení se zvýší produkce imunitních buněk zvaných lymfocyty a tím posílíte svůj imunitní systém.
- Lymfocyty neboli bílé krvinky se podílejí na imunitní obraně proti infekcím bakteriemi, viry a jinými patogeny.
Co může být lepším důvodem pro cvičení než to, že tím můžete zlepšit svůj imunitní systém a snáze překonat infekce, jako je třeba i COVID-19?
Vědci z University of Texas Southwestern Medical Center zjistili, že cvičení zvyšuje produkci imunitních buněk v kostní dřeni, které bojují proti infekcím. Lymfocyty pomáhají tělu zapamatovat si minulé útočníky a rozpoznat je, pokud se znovu vrátí. Jsou dva druhy B lymfocyty a T lymfocyty. Díky schopnosti zapamatování si útoků a schopnosti produkce vlastních protilátek se naše imunita neustále zesiluje, proto jsou dospělí méně nemocní než děti. Lymfocyty se podílejí na imunitní reakci na infekci, ať už je to nový koronavirus, bakterie nebo nějaký jiný druh zárodku, který do těla nepatří.
Experiment vědci provedli na speciálně vyvinutých myších, které vystavili bakterii zvané Listeria monocytogenes. Myši rozdělili do dvou skupin. Jednu skupinu umístili do klecí s běžícími koly a zjistili, že běh vedl k vyššímu počtu buněk Oln + a CLP v kostní dřeni a tím prokázali, že pohyb stimuluje produkci buněk, které se podílejí na imunitní reakci.
Studie tak říká, že cvičení rozhodně posiluje imunitní systém. Proto neváhejte a zařaďte pravidelný pohyb do svého denního programu.
Celá studie je k dispozici na tomto odkazu a doprovodný článek naleznete zde.