Co je Q-faktor a k čemu je dobrý?
Q-faktor je často vyhledávaný parametr při výběru klasického cyklistického kola, ale přirozeně se řeší i u spinningových kol či rotopedů. Ovlivňuje přirozenost a ergonomii pohybu. Přirozeně i s příchodem elektrických kol tzv. "e-biků" se stává jedním z diskutovaných témat, protože elektrokola se středovým pohonem jsou často o něco širší než tradiční kola. To je důležité, protože mění šířku postoje, který může ovlivnit vaše kyčelní klouby a celkový komfort jízdy.
Definice pojmu "Q-Factor"?
Q-faktor je vzdálenost mezi vnějším okrajem ramen klik, měřená vodorovně. V podstatě vzdálenost mezi oběma body na ramenech klik, kde jsou namontovány pedály = "rozteč pedálů". Viz obrázek vpravo.
Jaká je tedy správná hodnota Q-faktoru?
Obecně, čím širší je rozměr Q-faktoru, tím širší bude postoj v pedálech. Jelikož každý máme jinou tělesnou výšku nemůžeme přirozeně definovat takový Q-faktor, který by byl univerzální pro všechny. Nejblíže univerzálnosti se udává hodnota 175 mm. Starší kola měla tuto hodnotu i nižší, nicméně s příchodem větších a širších plášťu se zase mnozí přiklánějí k hodnotě větší. Každopádně při nevyhovujícím Q-faktoru dochází například ke zvýšenému náporu na kyčle, klouby a proto je potřeba věnovat pozornost i tomuto tématu.
Stejně důležité je nicméně též nastavení správného posedu na cyklotrenažéru či kole, které je hlavně u cyklotrenažérů hodně závislé na výrobci stroje (možnosti nastavení sedla/řidítek, ergonomie rámu). Každopádně z nevhodně vybraného stroje či kola pochází mnohé bolesti zad, či jiné zdravotní problémy.
Pokud optimální hodnotu Q faktoru nemáte v praxi vyzkoušenou, je zejména u elektrokol lepší se spolehnout na zkušenosti výrobců, či odborných prodejců nebo si jednotlivé modely vyzkoušet osobně. .....a od toho jsme tu my, abychom Vám poradili.
Q-faktor - Elektrokola
V tomto případě má na Q-faktor samozřejmě i vliv samotných pedálů a umístění zarážek na tretře. Někteří jezdci preferují menší hodnoty, jiní větší, v závislosti na anatomické stavbě končetin a typu kola.
Obecně však platí pravidlo, že na horské MTB kolo se širšími plášti je lepší vyšší Q-faktor, naproti tomu na silniční kolo s užšími plášti je vhodnější Q-faktor nižší, to vše rozmezí 20-22 cm.
Kromě Q-faktoru, ja však pro běžného uživatele zásadnější především vhodně zvolená velikost rámu kola a nastavení správného posedu na kole.
Q-faktor – Cyklotrenažery/Rotopedy
U cyklotrenažerů či rotopedů je většinou obecně výhodnější volit nižší Q-faktor (užší rozteč), nicméně ani to nemusí být vždy pravidlem a proto je vhodné zejména při větších tréninkových objemech vyzkoušet více strojů.
V obecné rovině ale samozřejmě platí jak už bylo naznačeno, že menší vzdálenost pedálů je ergonomičtější kvůli přirozenosti posedu při jízdě a naopak při rozteči větší 24 a více bude pro Vás pravděpodobně nevyhovující při dlouhotravajícím tréninku. Především u spinningových kol měla být rozteč menší, kolem 19 cm a méně.
Více než u elektrokol zde ale platí, že neméně důležitá je celková ergonomie rámu a možnosti nastavení cyklotrenažéru (správné nastavení řídítek, sedla).
Na našich prodejnách Fitham máte možnost si většinu strojů důkladně vyzkoušet a porovnat.
Široký sortiment cyklotrenažérů a rotopedů najdete v našem eshopu v sekci Cyklotrenažéry, či Rotopedy.
Pokud by jste s výběrem elipticalu potřebovali poradit, neváhejte se obrátit na naše techniky, kteří jsou vám k dispozici v pracovní dny od 9 ,00 do 18,00 hodin na naši zákaznické lince 602 119 550.
Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho trenažéru a věříme, že vám pomůže upevnit vaše zdraví a dosáhnout vašich cílů. Váš specialista na fitness - Fitham.cz