Vážení zákazníci, udělali jste novoroční závazek a nejste si jistí kde začít? Nechte si poradit od našich profesionálů na pobočkách či našimi články. Pomáháme vám plnit vaše sliby i v roce 2025!
Benefit icon Doprava ZDARMA nad 2000Kč Benefit icon MONTÁŽ U VÁS DOMA stroj dovezeme a smontujeme Benefit icon SERVIS U VÁS DOMA záruční i pozáruční Benefit icon PŘES 100 ZNAČEK V NABÍDCE více jak 40 000 ks skladem Benefit icon Odeslání v den
objednání do 15 h

Co je BMI index?

Index tělesné hmotnosti (BMI - Body Mass Index) je levná a snadná metoda pro váhové kategorie určující podváhu, zdravou váhu, nadváhu a obezitu. Index BMI je možné spočítat vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky. 


 

Obvyklá interpretace BMI indexu je, že představuje index tloušťky jednotlivce. Je také široce používán jako rizikový faktor pro rozvoj zdravotních problémů. Je však důležité si uvědomit, že BMI neměří tělesný tuk přímo. Přestože je BMI široce používaným ukazatelem hmotnosti, má svá omezení. BMI je pouze odhad, který nemůže brát v úvahu složení těla. Vzhledem k široké škále tělesných typů a také rozložení svalů, kostní hmoty a tuku by měl být BMI zvažován společně s jinými měřeními, než aby byl používán jako jediná metoda pro stanovení zdravé tělesné hmotnosti člověka.

 

Výpočet BMI

BMI je zkratka pro body mass index. V překladu jde o index tělesné hmotnosti, někdy je nazýván i Queteletov index, podle jeho autora, Adolfa Queteleta, který vymyslel základ pro BMI index mezi lety 1830 - 1850. Do povědomí široké veřejnosti se dostal až v druhé polovině 20. století, kdy ho Ancel Keys nazval právě indexem tělesné hmotnosti.

Normální skóre BMI je takové, které se pohybuje mezi 18,5 a 24,9. To naznačuje, že se člověk na svou výšku pohybuje v normálním rozmezí hmotnosti. Tabulka BMI se používá ke kategorizaci osoby jako podváha, normální, nadváha nebo obezita.

 

BMI = hmotnost (kg) / výška (m)²

 

BMI Kategorie Zdravotní rizika
méně než 18,5 podváha vysoká
18,5 – 24,9 norma minimální
25,0 – 29,9 nadváha nízká až lehce vyšší
30,0 – 34,9 obezita 1. stupně zvýšená
35,0 – 39,9 obezita 2. stunpě vysoká
40,0 a více obezita 3. stupně velmi vysoká

 

Jak se správně zvážit?

  • Važte se po ránu s prázdným žaludkem
  • Važte se bez bot a oblečení

 

Jak se správně změřit?

  • Měřte se u zdi bez bot
  • Postavte se rovně a paty přiložte ke zdi
  • Přiložte pravítko nad hlavu a udělejte čárku na zeď

 

Nedostatky BMI indexu

Je důležité si uvědomit, že vysoké BMI nemusí hned znamenat nadbytečné množství tuku. Hustota tukové a svalové tkáně je rozdílná. Například svalnatý sportovec může mít vyšší BMI než člověk s korpulentní postavou.

Sval o rozměrech 1x1x1 cm je těžší než tuk o rozměrech 1x1x1 cm. Je to způsobeno mimo jiné i tím, že v 1 g svalu je více vody (cca 75 %), než v 1 g tukové tkáně (cca 20 %).


BMI u mužů a žen

BMI nedokáže zohlednit rozdíly mezi pohlavími, což je další nedostatek tohoto indexu.

Ze zdravotního hlediska je zcela zásadní, ve kterých místech se tuk ukládá. Tuk uložený v břišní části obsahuje mnohem více potenciálně zánětlivých a metabolicky škodlivých látek než tuk v oblasti boků a stehen. Ženám se obecně ukládá tuk více do boků a stehen, naopak mužům více do břišní části. Toto odlišné rozložení mezi pohlavími je způsobeno mimo jiné i díky rozdílu v hladinách pohlavních hormonů mezi muži a ženami.

Při hodnocení zdravotního stavu se doporučuje měřit nejen BMI index, ale i obvod pasu.

 

Jak změřit obvod pasu? 

  • Měřte se vždy bez oblečení
  • Pro měření použijte krejčovský metr
  • Měřte se uprostřed mezi spodním okrajem žebra a vrcholem kyčelní kosti

 

Obvod pasu Riziko zdravotních komplikací
> 94 cm (M), > 80 cm (Ž) zvýšené
> 102 cm (M), > 88 cm (Ž) vysoké

 

Zdravotní rizika spojená s nadváhou

  • Vysoký krevní tlak
  • Vyšší cholesterol
  • Diabetes typu II
  • Ischemická choroba srdeční
  • Mrtvice
  • Onemocnění žlučníku
  • Osteoartróza
  • Spánková apnoe a problémy s dýcháním
  • Některé druhy rakoviny 
  • Nízká kvalita života
  • Duševní onemocnění, jako je klinická deprese, úzkost a další
  • Tělesné bolesti a potíže s určitými fyzickými funkcemi

Nadváha zvyšuje riziko řady závažných onemocnění a zdravotních stavů. Obecně by se člověk měl snažit udržet si BMI pod 25, ale ideální je vždy svůj stav probrat s lékařem, aby určil, zda je potřeba provést nějaké změny v životním stylu.

 

Zdravotní rizika spojená s podváhou

  • Podvýživa, nedostatek vitamínů, anémie 
  • Osteoporóza
  • Snížení imunitní funkce
  • Problémy růstu a vývoje, zejména u dětí a dospívajících
  • Hormonální nerovnováha, narušení menstruačního cyklu
  • Možné komplikace v důsledku chirurgického zákroku

Podváhu, může způsobit několik příčin – v první řadě absence kvalitní stravy, neschopnost přijímat potravu, odmítání jídla, poruchy trávení a vstřebávání a nebo zvýšené nároky organismu. Jestliže tělo hladoví, je jen otázkou času, kdy se projeví poruchy metabolismu.

 

Kde se má BMI používat?

BMI index slouží pouze jako screeningový nástroj, ale nedokáže určit tělesnou tučnost či samotné zdraví jednotlivce. Pro poskytnutí zdravotní péče je nutné provést další hodnocení, aby se dalo určit, zda je BMI zdravotním rizikem. Taková hodnocení zahrnují měření tloušťky kožního tuku, hodnocení stravy, fyzické aktivity a rodinné anamnézy.

BMI je dobrý indikátor k hodnocení výživového stavu v rámci populace. Studie provedená na velkém počtu lidí ukazují, že čím více hodnota BMI posouvá od normálních hodnot výše, tím je vyšší riziko vzniku řady onemocnění, jako vysoký cholesterol, cukrovka typu 2, srdeční choroba, mrtvice, vysoký tlak, onemocnění žlučníku, artróza a onemocnění kloubů.

 

Kdo by neměl BMI kalkulačku používat?

Index tělesné hmotnosti se nepoužívá u budovatelů svalů, dálkových sportovců, těhotných žen, starších osob nebo malých dětí. Je to proto, že BMI nezohledňuje, zda je váha nesena jako sval nebo tuk. Lidé s vyšší svalovou hmotou, jako jsou sportovci, mohou mít vysoké BMI, ale nemají větší zdravotní riziko. Ti s nižší svalovou hmotou, jako jsou děti, které nedokončily svůj růst nebo starší lidé, kteří mohou ztrácet část svalové hmoty, mohou mít nižší BMI. Během těhotenství a kojení se mění složení těla ženy, takže použití BMI není vhodné.

 

Výsledek BMI berte s rezervou

Výpočet podle BMI indexu dává pouze přibližné výsledky a nezohledňuje specifika celého těla. Proto berte výsledek s rezervou. Ani optimální BMI nemusí znamenat, že jste zcela zdraví. Můžete mít málo svalů a více tuků a pouhým orientačním výpočtem to nezjistíte.

Při nesprávné dietě může docházet k úbytku váhy. Bohužel to je spíše ztráta svalů a ne tuků, což není optimální. Proto si při hubnutí vždy hlídejte procenta tuku a svalové hmoty. S tím vám pomůžou osobní váhy, které si můžete zakoupit i domů.

 

Osobní digitální analyzátory. Jak si hlídat zdravou váhu?

Domácí osobní váhy neslouží už jen k měření hmotnosti, ale umí toho mnohem víc. Dokážou provést celkovou analýzu tělesné kondice. Řada z nich dokáže s vysokou přesností zjistit i další hodnoty, jako je bazální metabolismus a určí metabolický věk, viscerální tuk či hmotnost kostí. V případě, že máte chytrou váhu, vše odešle do vašeho telefonu.

Vybírejte u nás z široké nabídky vah za skvělou cenu.

Navštivte naše pobočky, naši specialisté Vám rádi poradí
Nevíte si rady s nákupem?
Navštivte nákupního rádce Prohlédněte si rady a tipy na nákup
Zavolejte nám Rádi Vám telefonicky poradíme 602 119 550
Zanechte nám na sebe kontakt Také nám můžete na sebe zanechat telefonní číslo a my Vám zavoláme zpět